Polskie Radio Dzieciom

Jak przemawiają do nas dawne baśnie?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:00
Przestarzałe czy wciąż aktualne? Bezwartościowe, czy niosące ważne treści? I pytanie zadawane najczęściej: edukują czy są źródłem niewłaściwych wzorców zachowań? Pretekstem do takich rozważań jest spektakl "O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata", który od 6. grudnia można obejrzeć w warszawskim teatrze Lalka. 
Audio
  • Jak przemawiają do nas dawne baśnie? (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_8.12.2019.
O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Teatr Lalka w Warszawie.
O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Teatr Lalka w Warszawie.Foto: mat. pras.

Czy należy w imię poprawności ingerować w treść starych baśni czy zostawić je takimi, jakimi są? Zastanawiała się Martyna Chuderska, autorka weekendowej audycji "Kulturalna Strefa” w Polskim Radiu Dzieciom. By znaleźć odpowiedź na to pytanie, udała się z mikrofonem do Teatru Lalka, żeby porozmawiać z twórcami premierowego przedstawienia.


O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Premiera 6.12.19. Teatr Lalka w Warszawie. O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Premiera 6.12.19. Teatr Lalka w Warszawie.

- Trudno wystawić bajkę "Stoliczku, nakryj się!" bez kija samobija. Mam nadzieję, że widownia zrozumiała, że nie chcemy promować przemocy - tłumaczył reżyser przedstawienia, Jakub Krofta. - Wierzymy, że powrót do klasycznych baśni, które są praojczyzną nas wszystkich, jest dobrą próbą rozumienia świata - dodał w rozmowie tuż po spektaklu, dyrektor teatru Lalka - Jarosław Kilian

Adaptacji sztuki podjęła się Marta Guśniowska - dramaturg i reżyser, związana z teatrami w Polsce i za granicą. Po wielekroć nagrodzona za spektakl "A niech to gęś kopnie”, jest autorką wielu sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży”. Autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej o spektaklu, przyjemności pisania i o powodach dla których zajęła się pisaniem baśni. 

Czy należy w imię poprawności ingerować w treść starych baśni, jakie baśnie powstają dziś i jak przebiega praca teatralna starymi baśniami? O tym w załączonej audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 8.12.2019
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

jo

Zobacz więcej na temat: strona internetowa
Zobacz także
Czytaj także

Poznaj nową stronę Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:00
Bajki, animacje, słuchowiska i audycje publicystyczne znalazły swoje nowe miejsce na stronie Polskiego Radia Dzieciom. Od blisko 5 lat, ta całodobowa, cyfrowa stacja Polskiego Radia, nadaje audycje dla dzieci i dla dorosłych. Na nowej stronie odszukanie ich jest dużo bardziej intuicyjne.
rozwiń zwiń