Polskie Radio Dzieciom

Konkurs "Zwyrtały" na "Rabka Festiwal". W studiu gościliśmy laureatkę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 12:50
W Kulturalnej strefie wróciliśmy do konkursu na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo "Zwyrtała 2019" zorganizowanego po raz pierwszy na festiwalu literatury "Rabka 2019". W konkursie wyróżniono pomysłodawców najciekawszych pomysłów promujących czytelnictwo w Polsce. Jedną z laureatek konkursu jest Magdalena Komór, którą zaprosiliśmy do studia Polskiego Radia Dzieciom.
Audio
  • Rozmowa z Iwoną Haberny - organizatorką "Rabka Festiwal" i Magdaleną Komór - laureatką konkursu "Zwyrtały 2019" (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_2.02.2020.
Na zdjęciu Magdalena Komór - laureatka konkursu Zwyrtały 2019
Na zdjęciu Magdalena Komór - laureatka konkursu "Zwyrtały 2019"Foto: Katarzyna Retkiewicz

Inicjatorką konkursu "Zwyrtała" jest Iwona Haberny, organizatorka festiwalu "Rabka". - W Polsce dzieją się wspaniałe rzeczy. Ludzie mają genialne pomysły, które realizują i dzięki którym rzeczywiście więcej czytelników trafia do bibliotek – powiedziała pomysłodawczyni konkursu. - Mnie chodziło o to, żeby te pomysły zebrać i z jednej strony docenić osoby, które to realizują, a z drugie, te pomysły są tak dobre, że aż szkoda żeby raz zrealizowane, potem ucichły. Ogłosiliśmy więc konkurs na który wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń. W rezultacie wyłoniliśmy 11 finalistów i 2 laureatki – dodała Iwona Haberny w rozmowie z Martyną Chuderską w Polskim Radiu Dzieciom.

Biorący udział w konkursie "Zwyrtała" to niejednokrotnie ludzie bardzo skromni lecz niezwykle utalentowani. Do takich właśnie osób należy gość w audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom Magdalena Komór, która na co dzień pracuje w niewielkiej bibliotece w Rząśni, filia w Stróży, w małej miejscowości w której pomysłowością i kreatywnością porywa młodszych i starszych i stara się zachęcić wszelkimi możliwymi sposobami do czytania. Realizuje rozmaite projekty tj. prowadzenie warsztatów, spotkań z autorami. – Drzemie we mnie bardzo dużo ciekawskiego dziecka, dlatego lubię podróże, literaturę, poznawanie świata. Przy tym wszystkim dobrze się bawię, ale też sporo w tym nauki, którą czerpię od osób dorosłych i od dzieci, które korzystają z oferty biblioteki – powiedziała Martynie Chuderskiej laureatka "Zwyrtały 2029". – W swoich działaniach szukam szerszego zasięgu. Rocznie w naszej bibliotece rejestrujemy do 120 czytelników więc trzeba się mocno zaangażować, żeby informacja o naszych działaniach poszła w "eter" – dodała Magdalena Komór, popularyzatorka czytelnictwa, gość "Kulturalnej strefy".

Wszystkie pomysły finałowe ukazały się w grudniowym wydaniu ogólnopolskiego czasopisma polonistycznego, wydawnictwo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "Polonistyki i innowacje". Druga edycja konkursu "Zwyrtała" zaplanowana jest na tegoroczny "Rabka Festiwal", który odbędzie się w dniach 8-11 lipca 2020.

Dalszą część rozmów z gośćmi "Kulturalnej strefy" usłyszeć można w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Gość: Iwona Haberny/"Rabka Festiwal" i Magdalena Komór laureatka "Zwyrtały 2019".
Data emisji: 02.02.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

"Czytanie na dobranoc" na Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 10:00
Jednym ze stałych punktów programu festiwalu w Rabce, od lat jest "Czytanie na dobranoc". W tym roku znakomitej dziecięcej literatury posłuchamy w interpretacji Doroty Segdy, Aleksandry Koniecznej, Jerzego Stuhra i Andrzeja Kruszewicza.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Mały książe” po śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:16
"Niczym sie niy widzi tak dobrze, jak sercym. To, co nojważniyjsze, tego ôczy niy widzō". "Mały książę" po śląsku? Tego arcytrudnego przekładu podjął się Grzegorz Kulik. Aktualnie nad tłumaczeniem powieści na język góralski pracuje Stanisława Trebunia-Staszel.
rozwiń zwiń