Polskie Radio Dzieciom

Teatr nagrodzony w plebiscycie "Wiarszawiaki"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 21:28
Warszawiaki to  plebiscyt, w którym, między innymi, można oddać głos na najciekawsze instytucje kulturalne stolicy. Zaszczytne pierwsze miejsce wśród instytucji kultury zajął w tym roku doceniany przez warszawiaków Teatr Muzyczny Roma.
Audio
  • Teatr Roma i Muzeum Literatury (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_15.03.2020
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

- Mam nadzieję, że słuchacze kojarzą nas przede wszystkim z Nową Sceną i ze świetnymi spektaklami muzycznymi dla dzieci - mówi dyrektor literacki tej instytucji - Michał Wojnarowski. W "Kulturotece" opowiedział o premierach dla młodszego i nieco starszego widza i o kierunku rozwoju śródmiejskiego teatru. - Otóż każda ze scen Romy działa nieco inaczej. Na tak zwanej dużej scenie widzimy jeden spektakl, który na przykład wcześniej odniósł sukces na Broadway’u. I ta jedna historia wystawiana jest tak długo, dopóki publiczność chce ją oglądać. Na scenie nowej zaś przeznaczonej dla repertuaru skierowanego do młodszych widzów, w ciągu miesiąca można zobaczyć pięć lub sześć przedstawień. Przygotowując je, twórcy chcą przybliżyć dzieciom literaturę - dodał gość Martyny Chuderskiej. - Adaptowana jest klasyka dziecięcych powieści. Nad przedstawieniami pracuje zespół znakomitych twórców. Muzykę do wielu spektakli komponuje teraz Jakub Lubowicz, nominowany do nagrody Fryderyk 2020 za muzykę skomponowaną do musicalu "Przypadki Robinsona Crusoe" - przyznał Michał Wojnarowski.

Teatr Roma to nie tylko spektakle teatralne. To także koncerty, między innymi cykl Dobry Wieczór Jazz. Tym koncertom patronuje i uczestniczy w nich pianista, kompozytor, dyrygent i orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztof Herdzin.

W drugiej części audycji zajrzeliśmy do zakamarków Muzeum Literatury. O warsztatach familijnych "Śladami Augusta Zamoyskiego", organizowanych w muzeum przy współpracy edukatorów z Muzeum Rzeźby "Królikarni" powiedziała Sandra Włodarczyk gość w studiu Polskiego Radia Dzieciom.  - W czasie zajęć dzieci mogą poznać Augusta Zamojskiego, rzeźbiarza, arystokratę, podróżnika i filmowca. To bardzo ciekawa postać, więc naprawdę dużo się dzieje"- zachęcała Sandra Włdzodarczyk. 

Muzeum, dostosowując się do obecnej sytuacji społecznej w Polsce przeniosło warsztaty dla maturzystów do internetu, proponując life-steaming na portalu społecznościowym.

Audycja" Kulturalna strefa
Data emisji: 15.03.2020.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

 "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Zobacz także
Czytaj także

Zarazić dzieci sztuką

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 15:00
Jak wychować świadomych odbiorców kultury? Jak stworzyć takie środowisko, w którym ci odbiorcy będą dorastać i się rozwijać? Jak poczucie procesu twórczego i wartość sztuki przekazać innym, i jak trafić do młodych ludzi, którzy dzięki sztuce mogą jeszcze bardziej poszerzyć swoje horyzonty?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie łabędzie" – premiera w teatrze Groteska w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 10:28
To jeden z najbardziej znanych utworów Hansa Christiana  Andersena. Poetycka, nasycona elementami grozy baśń. Jest to historia braci królewiczów  i ich siostry Elizy skrzywdzonych przez złą macochę. "Dzikie łabędzie" - historia  o siostrzanej miłości i o tym, że dla tych, których kochamy warto poświęcić wszystko, została przeniesiona na scenę przez artystów krakowskiego teatru Groteska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scena Młodego Widza w Mazowieckim Instytucie Kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 08:44
Mazowiecka Akademia Dziedzictwa, Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza, Mazowiecki Fundusz Teatralny, Scena Teatralna dla najmłodszych,"Karawana" - wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji i wiele innych projektów. Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) od 2014 roku działa we wszystkich prawie dziedzinach sztuki, angażuje w działania kulturalne odbiorców na całym Mazowszu, a w ramach Sceny Młodego Widza przygotowuje przedstawienia dla dzieci i młodzieży, i ciągle poszukuje ciekawych twórców.
rozwiń zwiń