Niektóre z ilustracji na książkowych okładkach szczególnie wpisują się w pamięć i chętnie wraca się do nich po latach. W sposób szczególny dotyczy to prac takiego mistrza, jakim był Jan Marcin Szancer. Na szczególnej wystawie "Szancer. Wyobraź sobie" bogatą spuściznę artystyczną tego plastyka prezentuje właśnie w Krakowie Muzeum Żydowskie Galicja.
Czemu jest to wystawa szczególna? Oto wyobraźmy sobie opowieść o życiu artysty, który nie dość, że ilustrował wiersze Juliana Tuwima i rysunki do "Akademii Pana Kleksa" czy baśni Andersena, to był też autorem scenografii teatralnych, a w czasie powstania warszawskiego projektował powstańcze ulotki. Pisał bajki i felietony. Był scenarzystą, reżyserem, i pierwszym kierownikiem artystycznym Telewizji Polskiej. A ilustracje do ponad 300 książek to tylko część jego artystycznego dorobku. Jak to wszystko zmieścić w jednej wystawie, która w dodatku jest dla dzieci? - To nie jest wystawa monograficzna - mówi w "Kulturotece" kuratorka tej wystawy, Paulina Banasik. - Jest w pełni wyreżyserowana. Wszędzie jest jego "kreska", a wchodząc na wystawę, tak naprawdę wchodzimy do ilustracji Jana Marcina Szancera. Wystawa nas otula i otaczamy się kolorowymi postaciami z jego bajek.
58:57 2021_03_07 17_00_21_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Szancer. Wyobraź sobie" (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_7.03.2021.
Wejście do świata baśniowego świata jest prostsze, kiedy nad głową pędzi nam lokomotywa z wiersza Tuwima, możemy wejść do tajemniczej szafy, przebrać się za bajkowe postaci stworzyć teatrzyk cieni, i powiesić marzenia na pinokiowym drzewie życzeń! Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o wystawie, która dzieci i dorosłych przenosi w niezwykły świat wyobraźni.
Audycja "Kulturoteka"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Paulina Banasik
Data emisji: 14.03.2021.
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00
***
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!