W audycji opowiedzieliśmy sobie o kilku gatunkach konkretnych, spotykanych powszechnie ptaków i zaprezentowaliśmy pieśni, w których one występują. Co dany ptak symbolizował i czy towarzyszył okolicznościom miłym, czy wręcz przeciwnie? Na przykład, który ptak najbardziej kojarzy wam się z wakacjami?
To chyba oczywiste! Ten duży, biały, z długim dziobem i czerwonymi nogami. Niegdyś każdy chciał, żeby na jego kominie lub stodole uwił gniazdo! Bocian oczywiście, zwłaszcza jego gniazdo w gospodarstwie, przynosił szczęście. Takie bocianie gniazdo mogło ważyć nawet kilkaset kilogramów!
Z kolei skowronek, o wiele mniejszy od bociana, to niepozorny szary ptaszek, który zachwyca swoim pięknym śpiewem. Jego głos najczęściej można usłyszeć o wschodzie słońca. Z innych znanych na wsi ptaków, wron, w polskich pieśniach wiejskich trochę się podśmiewano i kiedyś uważano je za szkodniki.
Prawie w każdej naszej audycji pojawia się też kukułka. W pieśniach ludowych wołała pannę młodą, żeby ta szykowała się do ślubu i przeprosiła wszystkich, z którymi jest w niezgodzie. Przepiórka zaś miała wywoływać żniwiarzy do pracy. Gęsi - rzadko na wsi je już dzisiaj można spotkać, kiedyś były w każdej zagrodzie, a pasły je np. małe dzieci. Z gęsich piór robiono kołdry i poduszki.
A jakie dźwięki wydają ptaki? to podpowiadał wam mały Staś:
- Kogut pieje, kury gdaczą, bocian klekocze, skowronek świergocze, wrona kracze, kukułka kuka, a gęsi gęgają - wyliczał, a Wy możecie to sobie zapamiętać i gdy następnym razem będziecie na wsi, bez problemu nazwiecie dźwięki, które słyszycie.
***
Tytuł audycji: Źródełko
Prowadził: Piotr Dorosz
Data emisji: 25.07.2021
Godzina emisji: 11.00