Polskie Radio Dzieciom

"Źródełko" ku pamięci

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:00
Na czym polega przechowywanie w naszych głowach różnych obrazów, wydarzeń, melodii i historii? Czy dzięki pamięci można przenieść się do innego świata albo sprawić, że coś, czego już nie ma, wcale nie znika? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrzej Sowa

Nasze głowy zapamiętują i przechowują wiele obrazów, melodii, historii. Dzięki temu do zapamiętanego świata możemy przenieść się w każdej chwili, kiedy tylko chcemy. W audycji słuchaliśmy wspaniałej śpiewaczki i opowiadaczki – Marii Bienias – która opowiadała nam swoje wspomnienia. Bardzo malownicze!! „Niektórzy nie wierzą, że ja to pamiętam! Ale czy gdyby to była nieprawda, to bym to pamiętała 77 lat później?” – pytała Maria Bienias.

Co ciekawe, najnowsze badania dowodzą, że wspomnienia, działają podobnie jak wyobraźnia. To znaczy, w naszym mózgu pracują te same części, kiedy coś wspominamy, a kiedy coś sobie wyobrażamy. To oznacza, że niektóre, bardzo jaskrawe wspomnienia, mogą jednak nie być w stu procentach zgodne z „prawdą historyczną”. Ale! Wciąż mogą ubarwić nasze życie!

Żeby dobrze pamiętać pewne rzeczy można obić zdjęcia w ważnych momentach, można też pisać dzienniki albo pamiętniki! Bardzo Was do tego zachęcamy! Są też takie pamiętniki, które dajemy na chwilę naszym koleżankom, kolegom i przyjaciołom, by wpisali się nam „ku pamięci”. Dawniej dzieci często same robiły takie pamiętniki, a koledzy i koleżanki pięknie ozdabiały swoje wpisy rysunkami.

W „Źródełku” zatańczyliśmy też sztajerka, sprawdziliśmy, jakie chroboki gnieżdżą się na Górnym Śląsku, usłyszeliśmy muzyczną zawieruchę Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii. Przekonaliśmy się także, że o pająki warto dbać – a na pewno nie można ich zabijać, bo przynosi to nieszczęście! – i dowiedzieliśmy się, jak za pomocą klaskania, śmiechu, gwizdania czy wołania sprawić, by każda opowieść czy melodia stała się jeszcze ciekawsza i piękniejsza.Przykładem była Polka-śmieszka zagrana dla nas przez Stanisława Klejnasa, wybornego skrzypka z Mazowsza.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także
Czytaj także

Jak dzieci na wsi świętowały Wielkanoc?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 11:15
Kto śpiewał o gaiku a kto chodził z kogutkiem? W wielkanocnym "Źródełku" wybraliśmy się na jarmark i poznaliśmy kolędujących przebierańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie grasują afy, hazoki, pultoki… i kopruchy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 12:00
Czy melodie ludowe można zapisać na pięciolinii? Dlaczego wiejscy muzykanci mają doskonałą pamięć? Odpowiedzi na te pytania usłyszeliśmy w niedzielnym "Źródełku". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak z deski, żelaznego pręta i sznurka zrobić łyżwy?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 06:00
Czy można przymocować kawałek drewna do konia i jeździć w ten sposób po śniegu? Kiedy najlepiej zjeżdża się z dachu chałupy jak ze zjeżdżalni? W "Źródełku" przyjrzeliśmy się dawnym, zimowym zabawom, spotkaliśmy kolędników przebierających się za anioły, diabły, pastuszków, kozy, barany i bociany. 
rozwiń zwiń