Polskie Radio Dzieciom

Piosenki na lepszy humor

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 11:40
Muzyka ludowa kojarzy nam się z melodiami wesołymi, zabawnymi, tanecznymi i dowcipnymi. Ale tradycyjne melodie towarzyszyły ludziom również w chwilach pełnych skupienia i zamyślenia. Taki poważny czas może być związany z przemianami w świecie przyrody albo ze świętami, mającymi zaznaczyć ważny moment w opowieści, którą ludzie tłumaczą sobie świat…
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Luis Molinero/Shutterstock

Paula Kinaszewska wskazuje, że pieśni ludowe nie tylko są skoczne i wesołe, ale i spokojne, mówiące o przykrych uczuciach, jak strach, smutek czy tęsknota. Ale wiecie co? Nawet te uczucia też są nam bardzo potrzebne! Dobrze wiedzieli o tym ludowi muzykanci, którzy swoje przykrości przekuwali w piękne melodie i pieśni. Dzięki temu, grając i śpiewając, uzewnętrzniali się i godzili ze swoimi smutkami.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna śpiewnie doradza nam zaś jak zadrwić sobie z niemiłych sytuacji, by żyło się łatwiej i przyjemniej. To bardzo ważna rada, zwłaszcza, gdy za oknem bura plucha przygnębia wszystkich dookoła.

Sprawdzamy też, jak zwyciężyć w grach słownych, sprytnie korzystając ze śląskich słów na literę… „y”! Ależ tak, dzięki Ślązakom dowiecie się, że jest więcej słów na „y” niż tylko „yeti”! Dodatkowo nasze wspaniałe Ślązaczki – Kasia Dudziak i Karo Przewłoka mówią nam, czym są „bandzioch” i „patrzałki” oraz czy da się je „skitrać”.


Zdj. ilustracyjne Zdj. ilustracyjne

Choć od 2 lutego minęły już dwa tygodnie, ba! Kończy się karnawał! My w „Źródełku” wracamy jeszcze do święta Matki Boskiej Gromnicznej, by dowiedzieć się jakie legendy były z nim związane i jakie niezwykłe moce – wedle ludowych wierzeń – kryją się w poświęconej gromnicy. Mawia się, że potrafi ona obronić ludzi przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem, odwrócić gromy i błyskawice! A właśnie – gromów! Stąd ludowa nazwa tej świecy – „gromnica”. Na Podlasiu płonącym z gromnicy ogniem przypalano dzieciom końce włosów. Brzmi nieco strasznie, ale robiono to w dobrej wierze – by dzieciom nie stała się krzywda i nie bolały ich uszy. A połykanie dymu ze świeżo zgaszonej świecy pomagało na ból gardła! Skąd to wszystko wiemy? Od starszych ludzi znających ludowe mądrości. Taką panią jest na przykład Maria Bienias – wielokrotnie wspominana przez nas śpiewaczka i gawędziarka. Posłuchajcie uważnie jej opowieści o tajemnicach święta Matki Boskiej Gromnicznej

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 19.02.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także
Czytaj także

Co robiły dawniej dzieci podczas ferii zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:00
Czy kolędy można tylko śpiewać? A może da się też do nich tańczyć? Co robimy na tankszteli i po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki?
rozwiń zwiń