Polskie Radio Dzieciom

Bitwa na przyśpiewki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 23:50
Jak by tu komuś porządnie przy...śpiewać! Dawniej na polskiej wsi przyśpiewki wykonywane podczas zabaw służyły często do wyrównywania rachunków. Tak, tak! Śpiewając, można było rozliczyć delikwenta z łamania serc dziewczynom, dziewczynę z wodzenia za nos chłopaków, a w ostateczności oskarżyć kogoś o kradzież sera czy rozpuszczanie plotek! Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Ale czy na pewno?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W najbliższym „Źródełku” zgłębimy tajemnice ludowych przyśpiewek. Sprawdzimy, na czym polegały przyśpiewkowe bitwy, przekonamy się w którym regionie przyśpiewywano na muzyce instrumentalnej i poznamy łowicką śpiewaczkę, która najurokliwiej ze wszystkich porównywała chłopaków do… ziemniaków!

Skoro już kombinujemy ze słowami to pokombinować możemy i z innymi sprawami. Profesor Andrzej Bieńkowski otworzy przed nami świat wiejskiej wynalazczości, świat w którym opony stawały się butami, a odkurzacz… częścią instrumentu muzycznego!

A skoro już wspominaliśmy o przyśpiewkach, bez których nie mogło odbyć się porządne wesele, na wesele zabiorą nas członkowie Etnoekipy. Tylko… czemu jest sam pan młody, bez panny młodej?

W tym czasie, u Cyli i Brechta – same kłótnie! Kłóci się nasze rodzeństwo, kłócą się miejscowi gospodarze, a wiadomo że do rozwiązywania konfliktu może się czasem przydać… muzyka. I właśnie – przyśpiewka. To też przyśpiewamy sobie o tym, co nam w sobie nawzajem przeszkadza.

Zaprosimy Was też na Śląski Tabor w Ornontowicach i na potańcówki w Katowicach z Kapelą Fedaków oraz na drugi koniec Polski, do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

***

Na audycję Źródełko w niedzielę (28.07) o godz. 11.00 zapraszają Hanna SzczęśniakPiotr Dorosz i przyjaciele.

***

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także
Czytaj także

Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 09:00
Czas na nową odsłonę „Źródełka”! W niedzielnej audycji spotkało nas mnóstwo atrakcji. Najważniejsze? Nowi współtwórcy audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszamy w tany ze zwierzętami i przedmiotami!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 12:00
Czy to prawda, że na Kurpiach ludzie czasem zamieniają się w żurawie? Kowale – potrafią tańczyć? A miotła może służyć do obracania się wkoło do ludowej melodii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ze starego w coś nowego! Sztuka recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 12:00
Nieład? Góra śmieci? A może twórczy nieporządek? Jak Wy nazywacie swój zabałaganiony pokój? A czy wiecie, że z czegoś starego można zrobić coś nowego? I że na dodatek jest to prastara tradycja naszych przodków i praprzodków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiwat dęciaki i stroje ludowe!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 12:00
W „Źródełku” zapraszamy najmłodszych do tańca, poznania ludowych instrumentów dętych (a to nie tylko trąbki!) i zanurzenia się w barwny świat strojów ludowych! To wszystko z Etnoekipą, Andrzejem Bieńkowskim, Cylą i Brechtem oraz Hanną Szczęśniak i Piotrem Doroszem. 
rozwiń zwiń