Polskie Radio Dzieciom

Barwy folkloru

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 12:00
Czy to besowiuteńki? Może ostróżkowy? A skwitły, zgniły, kapuściany - to jedno i to samo? W "Źródełku" otwieramy wielką księgę kolorów! 
Audio
Czy cenimy polską kulturę ludową?
Czy cenimy polską kulturę ludową?Foto: Shutterstock.com/Michal Ludwiczak

Jaki kolor ma wiatr w Rawskiem?

Dowiedzielismy się, jak w regionie rawskim wyglądają kolory wiatrowy i gonsiackowy. Nauczyliśmy się, jak nazwać po kolei wszystkie odcienie pasów na łowickiej spódnicy i sprawdziliśmy, jakiej wiedzy wymagała wspaniała sztuka wiejskich farbiarzy. Całą naszą wiedzę zaczerpnęliśmy ze strony regionalnagrupabarw.pl. A podczas poszukiwania kolorów barwnie przygrywał nam pan Kazimierz Meto.

Szukanie skarbów

Kogut pieje, słonko grzeje, dzień się zaczął, coś się dzieje
Coś się dzieje u nas w ginie, a niech nic nas nie ominie!

Nasi przyjaciele z Etnoekipy obudzili się z samego rana. Buczka, Bebok, Bazyl i... gdzie Chmurnica? Nie ma jej! Ale zostawiła list na stoliku. Hola, hola, to nie list. To mapa! Przyjaciele przyglądają się jej z uwagą - to mapa ich wioski! A co skrywa się w miejscu oznaczonym krzyżykiem? Czy to skarb? Trójka przyjaciół biegnie to sprawdzić. Co znajdą? Czym się różni żuraw od żurawia? Gdzie mieszkają krówki - w chacie pod łóżkiem czy w oborze? A może w spichrzu? Posłuchajcie!

Jak organiści sprowadzali miejskie melodie do wsi

Profesor Andrzej Bieńkowski odkrył kolejne tajemnice polskiej wsi. Tym razem opowiadał nam o wiejskich organistach.

- Organista to była forpoczta miasta. To była forpoczta nut i melodii z nut - mówił profesor, mając na mysli to, e właśnie organiści, jako pierwsi pokazywali na wsi, jakie melodie były popularne w miastach.

Gdy do wsi dotarły harmonie i akordeony, coraz więcej osób chciało znać nuty. Dzieci uczyły się często właśnie od organistów. Pojawiały się też specjalne pisma, w których publikowano nuty oberków, polek i innych melodii. Ale organiści znali też melodie miejskie, dlatego do wsi powoli wkraczały tańce takie jak fokstroty, tanga, czacze... 

O tym, jak popularne melodie miejskie zagościły na wsiach, posłuchacie w audycji!

Cyla i Brecht trafili do miasta!

Dzieci pomogły mieszkańcom Miechowa rozwiązać zagadkę strasznej strzygi, wszyscy przeszli się do wiejskiego sklepu na oranżadę, by celebrować tę chwilę. Następnego dnia nasi bohaterowie pojechali do pobliskiego Poznania! Po raz pierwszy widzą ulice pełne samochodów i chodniki, na których rządzą przechodnie. Nie zabrakło mrożących krew w żyłach przygód i spotkań z postaciami... z innego świata. Mają niezwykłe kwiatowe korony i wyglądają jak wieże. Kim są?

Zapraszamy do...

Na dwa ciekawe wydarzenia, kolejno w Sejnach i w Białymstoku, zapraszają nas: prowadząca dziecięce (i nie tylko!) zespoły śpiewacze Anna Szafranowska, która uwielbia muzykę Suwalszczyzny oraz artystka wizualna, graficzka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci Marianna Oklejak.

Warsztaty śpiewu w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Ośrodku Kultury w Sejnach prowadzi suwalska śpiewaczka Anna Szafranowska. Pani Anna opowiadała nam co nieco o pieśniach i zapraszała na warsztaty, które poprowadzą śpiewaczki zespołu Riabina.

Jakie czapki noszą Krasnale? Jak wspiąć się na drzewo ze złotymi jabłkami? W czym dawniej przechowywano łakocie? O tym wszystkim możecie dowiedzieć się na wystawie Marianny Oklejak w Centrum im. Ludwika Zamenhoffa w Białymstoku. Świat legend i baśni, fascynujących zagadek ujrzycie na ekspozycji "Cuda blisko, niedaleko" w BOK-u. 

Wystawa "Cuda blisko, niedaleko" Mariany Oklejak w BOK Wystawa "Cuda blisko, niedaleko" Mariany Oklejak w BOK

 

Wraz z siostrami Kriščiūnaitė poznaliśmy piękne litewskie pieśni i nauczymy się je śpiewać tak, by mogły nam towarzyszyć każdego dnia.

Graj, gracyku! Ruszamy do tańca z Prusinowskimi i przyjaciółmi!

Na chwile zajrzeli do nas uwielbiani przez Was muzykanci! Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca oraz Przyjaciele zagrali i zaśpiewali swoją nową piosenkę "Graj, gracyku!". To wesoły utwór o tańczących zwierzaczkach. Musicie też sobaczyć teledysk! Jest piękny! Czyj taniec podoba Wam się najbardziej?

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Hanna SzczęśniakPiotr Dorosz i przyjaciele

Data emisji: 8.09.2024

Godzina emisji: 11.00

***

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także
Czytaj także

Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 09:00
Czas na nową odsłonę „Źródełka”! W niedzielnej audycji spotkało nas mnóstwo atrakcji. Najważniejsze? Nowi współtwórcy audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszamy w tany ze zwierzętami i przedmiotami!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 12:00
Czy to prawda, że na Kurpiach ludzie czasem zamieniają się w żurawie? Kowale – potrafią tańczyć? A miotła może służyć do obracania się wkoło do ludowej melodii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ze starego w coś nowego! Sztuka recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 12:00
Nieład? Góra śmieci? A może twórczy nieporządek? Jak Wy nazywacie swój zabałaganiony pokój? A czy wiecie, że z czegoś starego można zrobić coś nowego? I że na dodatek jest to prastara tradycja naszych przodków i praprzodków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiwat dęciaki i stroje ludowe!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 12:00
W „Źródełku” zapraszamy najmłodszych do tańca, poznania ludowych instrumentów dętych (a to nie tylko trąbki!) i zanurzenia się w barwny świat strojów ludowych! To wszystko z Etnoekipą, Andrzejem Bieńkowskim, Cylą i Brechtem oraz Hanną Szczęśniak i Piotrem Doroszem. 
rozwiń zwiń