Polskie Radio Dzieciom

Dziewczyny, do instrumentów!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 12:00
W „Źródełku” opowiadamy o losach kobiet-muzykantek. Ich historiom przyglądał się często profesor Andrzej Bieńkowski, który wyjaśnił nam trudności, na jakie napotykały dziewczyny chcące muzykować.
Audio
Maria Stępień, skrzypaczka, muzykantka
Maria Stępień, skrzypaczka, muzykantkaFoto: Norka Katarzyna Niedźwiecka

Ale, ale! To właśnie dzięki tym doświadczeniom artystki nie tylko stały się silniejsze i odważniejsze, a też dały nam, młodszym od nich, inspirację, by sięgać po swoje i nie przejmować się zanadto tymi, którzy chcą nas zniechęcić.

- Zdarzało się, że młodym dziewczynom udało się przekonać rodziców do gry na wiejskich zabawach. Musiał być spełniony jeden warunek - musiały mieć obstawę ojca. Chodziło o uniknięcie agresji i zaczepki tancerzy - opowiadał profesor Andrzej Bieńkowski.

Nasz profesor przytaczał historię jedynej znanej mu muzykantki weselnej - Wiesławy Kołazińskiej. Właściwie - Wiesławy Gromadzkiej z domu Kołazińskiej. Pani Wiesława jest do dziś grającą harmonistką, a jej muzyczna przygoda rozpoczęła się, gdy była jeszcze młodą dziewczyną. Jej tata - Stefan - był muzykantem weselnym, świetnym skrzypkiem. Bardzo chciał mieć kogoś z kim mógłby grać. dlatego namówił mamę młodej Wiesi, żeby pozwoliła jej uczyć się gry.


Wiesława Gromadzka Wiesława Gromadzka

Sprawdziliśmy też, jakie prace wykonywały kobiety na wsiach i posłuchamy radosnych i tanecznych melodii wygrywanych przez instrumentalistki – i te młodsze, i te starsze – na harmoniach, skrzypcach i basach!

Ceramiczne cacuszka

Przekonaliśmy się też, że i w robieniu ceramicznych zabawek i instrumentów panie są niezastąpione. Wraz z naszą reporterką Marianą Kril rozmawialiśmy z panią Grażyną Kruczyńską, laureatką słynnej Nagrody Kolberga oraz z twórcą zabawek i prostych instrumentów, panem Grzegorzem Romańczykiem.

Pani Elżbieta Kruczyńska i jej gliniane ptaszki i okaryny Pani Elżbieta Kruczyńska i jej gliniane ptaszki i okaryny

Kaszubskie harce Etnoekipy

Z kolei wraz z „Etnoekipą” i Basią Derlak zajrzeliśmy na Kaszuby i zbadaliśmy tajemnicę pewnego niespodziewanego wybuchu. W tej pięknej, nadmorskiej części Polski ugości nas Joanna Gostkowska, liderka kaszubskiego zespołu Drëszë.

Hmm, któż to też pochodzi z Kaszub? A, no przecież. Cyla i Brecht! Kaszubskie rodzeństwo jest już jednak daleko od domu, w wielkim mieście Poznaniu, w którym trafiło aż do squatu. W tym odcinku – pokojowa konfrontacja z policją, ludzie-roboty, kwiaty i demokratyczne głosowanie w celu zmieniania świata!

Poza tym w audycji poznaliśmy takie słowa jak prototyp i pierwowzór, odkryliśmy dawną pralkę i przekonaliśmy się, co wspólnego mają dziatki, dziadki, traktor i drabina.


Etno-wydarzenia dla Was!

Jakie są wydarzenia, w których i Wy możecie uczestniczyć? 

Dziewczyny z duetu Fiksum Dyrdum zaprosiły na warsztaty kolędnicze z Krakowsko-Lachowską Szkołą Tradycji w Hucisku. Dzieci i młodzież biorące udział w warsztatach czekają wspólne muzykowanie i spora dawka ruchu oraz nauka tradycyjnych kolęd i pastorałek z Małopolski, a także... przygotowanie do przeprowadzenia prawdziwej akcji kolędniczej w grudniu!

Maria Stępień opowiedziała o radosnej potańcówce w Krakowie. Czy można zagrać garnitur? A można! Dawniej na wsi „garniturem” nazywano cykl tańców granych po sobie bez przerwy od najwolniejszego do najszybszego. Między innymi takie „składanki” grać będą uczestnicy Orkiestry Festiwalowej prowadzonej przez Marysię Stępień. A warsztaty ich gry zakończy potańcówka 26 października.

a dzieci z grupy Mała Tęcza zachęciły nas, byśmy zajrzeli do Wymiarek pod Żaganiem, by tam wziąć udział w Lubuskiej Szkole Tradycji Przywiezionych. To barwne święto muzyki tradycyjnej na pograniczu. Impreza skupia się wokół tradycji istniejących na obecnym terenie styku województw lubuskiego i dolnośląskiego, tuż przy granicy polsko-niemieckiej. "Czy nie brzmi to… tak jakbyśmy pisali bajki? Wiele osób kłóci się z nami, że mieszkamy w regionie bez tradycji, otóż nie. Mamy tradycje! Przywoezione! piszą organizatorzy.


W „Źródełku” do hulanek grały nam: Stanisława Galica-Górkiewicz, Wiesława Gromadzka, Małgorzata Makowska, Albina Kuraś, Joanna Strelnik, Paula Kinaszewska i Maria Stępień.

 

***

Na audycję Źródełko w niedzielę (20.10) o godz. 11.00 zapraszają Hanna SzczęśniakPiotr Dorosz i przyjaciele!

***

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

mg

Zobacz także
Czytaj także

Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 09:00
Czas na nową odsłonę „Źródełka”! W niedzielnej audycji spotkało nas mnóstwo atrakcji. Najważniejsze? Nowi współtwórcy audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszamy w tany ze zwierzętami i przedmiotami!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 12:00
Czy to prawda, że na Kurpiach ludzie czasem zamieniają się w żurawie? Kowale – potrafią tańczyć? A miotła może służyć do obracania się wkoło do ludowej melodii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ze starego w coś nowego! Sztuka recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 12:00
Nieład? Góra śmieci? A może twórczy nieporządek? Jak Wy nazywacie swój zabałaganiony pokój? A czy wiecie, że z czegoś starego można zrobić coś nowego? I że na dodatek jest to prastara tradycja naszych przodków i praprzodków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiwat dęciaki i stroje ludowe!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 12:00
W „Źródełku” zapraszamy najmłodszych do tańca, poznania ludowych instrumentów dętych (a to nie tylko trąbki!) i zanurzenia się w barwny świat strojów ludowych! To wszystko z Etnoekipą, Andrzejem Bieńkowskim, Cylą i Brechtem oraz Hanną Szczęśniak i Piotrem Doroszem. 
rozwiń zwiń