Polskie Radio Dzieciom

Na bandurze, na skrzypcach, pełnym głosem. W "Źródełku" poznajemy mniejszości etniczne

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 17:00
Czas na kolejne spotkanie w audycji „Źródełko”! A w niej nowi współtwórcy audycji! Ukraińcy – na bandurze! Romowie – na skrzypcach! Łemkowie – pełnym głosem! Tak w „Źródełku” powitały nas różne mniejszości etniczne zamieszkujące od dawna (lub niedawna) nasz kraj.
Audio
  • Źródełko 10 listopada 2024 (Polskie Radio Dzieciom)
Ілюстрацыя Foto: Фота: Stanislaw Tokarski/Shutterstock

Zgłębiliśmy tajemnice ich instrumentów, docierając aż do Grecji, wyśledziliśmy punkt startowy do wędrówek po świecie (aż w dalekich Indiach!) i przekonaliśmy się, jak smutno musi być tym, którzy nie mogą mieszkać tam, gdzie mieszkali dawniej. Nasza audycja była też pełna przedziwnych zdarzeń. Sól w cukiernicy? Kura w domu? Ksiądz w studni? Świat stanął na głowie! Dlaczego? Tę zagadkę musiała rozwiązać nasza odważna i ciekawa wszystkiego Etnoekipa pod przywództwem Basi Derlak.

A odcinanie prądu we wsi? O tym wie coś profesor Andrzej Bieńkowski, który zdradził nam sekretne metody staromodnych muzykantów grających na skrzypcach i harmoniach w walce z gitarami elektrycznymi! Z kolei radiowa reporterka Aleksandra Stec mocą swojego dyktafonu i mikrofonu zabrała nas do Bukówca Górnego, gdzie grają i śpiewają dzieci uwielbiające muzykę tradycyjną swojego regionu!

Co jeszcze? Niepodległość! Już w poniedziałek wielkie świętowanie w całej Polsce, w tym – na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tam czekać będzie na Was Kaja Prusinowska – a co dla Was przygotowała? O tym opowiedziała Wam sama i za pomocą słów, i za pomocą dźwięków. Nie zapominamy o Cyli i Brechcie. Kaszubskie rodzeństwo zmierzy się ze skomplikowanym światem recyklingu i ekologicznej równowagi, a karę za zakłócanie spokoju przyrody wymierzą małe, rozwścieczone – i rapujące – zwierzątka o długich kitach i rudym futerku… 

***

Na audycję Źródełko w niedzielę (10.10) do Polskiego Radia Dzieciom o godz. 11.00 zapraszali Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz.


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także