Gadające w Wigilię zwierzęta? Tę atrakcję zapewniła nam Etnoekipa pod wodzą Basi Derlak. Nabijanie sobie guzów o framugi drzwi i znikające wraz z upływem czasu małe, wiejskie, drewniane chałupinki? O tym wspomniał prof. Andrzej Bieńkowski.
Dawka kolędowego (i zimowego, i wiosennego!) śpiewania? O to zadbali m.in. Paula Kinaszewska i WOWAKIN wraz z Wesołymi Mazurkami z Pragi, Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca i Przyjaciele oraz Krajka i Krajeczka.
A co to? Kukułka i gołąbki w środku zimy? O nich zaśpiewały nam Kasia Dudziak i Karo Przewłoka z zespołem dziecięcym, bo – uwaga! - właśnie ukazał się A to niejeden prezent, jaki na Was czekał. „Bajki Lasowiaków i Rzeszowiaków” wydało właśnie Muzeum w Kolbuszowej, a nasza reporterka Monika Gigier zabrała Was w podróż po kartach tej właśnie, przepięknie ilustrowanej książki.
Nie zapominamy o Cyli i Brechcie, choć ich przygody są wcale nieświąteczne i trochę przerażające! Brnęliśmy przez bagna zasiedlone przez złe duchy, spotkaliśmy się z szeptuchą-uzdrowicielką i dowiemy, jakie są konsekwencje nieposzanowania świata przyrody.
„Skoko wróbel po desce”
To nowe wydawnictwo z serii "Źródełko" składające się z płyty CD ze śląskimi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci wraz z towarzyszącą jej książeczką edukacyjną.
„Skoko wróbel po desce” to album, na którym śląskie tradycje wybrzmiewają na nowo. Za sprawą pięknych, dziewczęcych głosów możemy się cieszyć opowieściami i melodiami – zupełnie dla nas nowymi lub przeciwnie, przywołującymi ciepłe, dziecięce wspomnienia.
Skąd w sercach Ślązaków tyle miłości do zwierząt? Dlaczego właśnie na Śląsku powstały kopalnie? Jakie ptaki znajdziemy na dachach tamtejszych domów? Na te wszystkie pytania odpowiadamy płytą „Skoko wróbel po desce”! Zapraszamy całe rodziny – dzieci, rodziców, ciocie i wujków, babcie i dziadków – do odkrywania tajemniczych, wciągających i niezwykle barwnych śląskich tradycji.
Hania Kocan, Berenika Saługa, Marta Szeja, Kalina Szewczyk i Zuzia Siwy, a wraz z nimi śląskie artystki Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, zachęcą Was do wspólnego muzykowania, obracania się w tańcu i zabaw na podwórku, gdzie czeka cały zwierzyniec! Wraz z żabką wybierzemy się na spacer nad rzeką, z zajączkiem pobiegniemy przez pola kapusty, wróbel pokaże jak szyć buty, a wkoło nas wesoło zaśpiewają kokotki, jaskólinki, liseczki i gołombecki. Wszystkie te brzmienia wywodzą się ze śląskich ludowych melodii i oparte są na śląskiej godce, której podstaw również Was nauczymy. Nareszcie dowiecie się czym jest tytka, klara, rapitołza, kachlok i bajtel.
***
Na audycję Źródełko w niedzielę (22.12) do Polskiego Radia Dzieciom zapraszali Hanna Szczęśniak, Piotr Dorosz i przyjaciele!
UWAGA! Czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.