Polskie Radio Dzieciom

Do Poznania przez Urzecze

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 11:30
Kontynuujemy wątek przygód kaszubskiego rodzeństwa - Cyli i Brechta. Tym razem dzieci dowiedzą się, jaki region etnograficzny obejmuje część Warszawy (i to sporą część!) i ciągnie wzdłuż Wisły do aż Góry Kalwarii.
Audio
Rybacy na Wiśle.
Rybacy na Wiśle.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

To Urzecze - obszar związany z osadnikami pochodzenia holenderskiego - tzw. Olendrami, którzy przybyli w te strony kilka wieków temu. Urzecze to obszar dłuuugi, choć niezbyt szeroki, a to dlatego, że jego mieszkańcy osiedlali się jak najbliżej Wisły. Czemu? Ponieważ to właśnie z rzeką była związana ich praca! Wielu z nich płynęło z towarami na odległe targowiska, inni spławiali drewno. Krótko mówiąc - Wisła była bardzo ważna także jako... droga!

Tymczasem nasi bohaterowie Cyla i Brecht jadą z Kaszub do babci, pod Poznań, a więc do Wielkopolski. Po drodze poznają kulturę mijanych okolic i piękno przyrody. Rodzeństwo jedzie wozem już kilka ładnych godzin i strasznie się nudzi. Nagle Cyla słyszy przepiękny śpiew słowika!

- Może pośpiewamy i pogramy z nim? - pyta radośnie Brech.

- Przecież ja nie umiem śpiewać - mówi smutna Cyla, choć w głębi serca bardzo chce pośpiewać. Na instrumentach też chciałaby zagrać. Ale jest przekonana, że nie da rady. Jednak braciszek nie daje za wygraną.

- Cyla! Wziąłem instrumenty! Spróbuj! To nie jest trudne - i Brecht wyciąga cymbałki, bębenek i fujarkę...

A wiecie, pomysł grania ze skowronkiem wcale nie jest nowy? Wielu doskonałych wiejskich muzykantów podsłuchiwało ptaki i na podstawie ich śpiewu wymyślało własne melodie! Tymczasem nasza Cyla próbowała powtórzyć zanuconą przez Brechta melodię, grając na cymbałkach. Niestety! Nie udało jej się bezbłędnie zagrać tego, co zanucił jej brat. Zasmuciło ją to, ale Brecht zaraz pocieszył siostrę.

- Chwila! Spróbowałaś dopiero pierwszy raz! Za pierwszym razem prawie nigdy nic nikomu nie wychodzi!

- Naprawdę?

- Pewnie, że tak! Spróbuj jeszcze raz, a ja zagram na fujarce!

I tak, Cyla ani się spostrzegła, a już grali z Brechtem piękną melodię! Dziewczynce tak się spodobało to, co zrobiła, że po cichu zaczęła nucić melodię. Po chwili śpiewała już na głos wraz z bratem. Ogromną sprawiło jej to przyjemność!  

Słuchaliśmy:

Kapela ze Wsi Warszawa "Chasydzki z Urzecza", "Rybicka", "Taniec chasydzki", "Raga mazowiecka", "Polka szydłowiecka".

Przypominamy o naborze do konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Jeśli i Wy chcielibyście wystąpić na antenie Polskiego Radia Dzieciom (a także na scenie, podczas koncertu!) zapraszamy serdecznie do wzięciu udziału w tegorocznym konkursie. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 listopada!

Szczegóły znajdziecie na stronie zrodelko.polskieradio.pl

Nasze Muzyczne Źródełko to świetny konkurs dla wszystkich, którym w duszy grają ludowe melodie! Nasze Muzyczne Źródełko to świetny konkurs dla wszystkich, którym w duszy grają ludowe melodie!

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także