Ludzie na wsi otoczeni byli (i są nadal) przyrodą i umieli ją wnikliwie obserwować. Nic więc dziwnego, że w dzikie zwierzęta pojawiały się też w pieśniach, w bardzo różnych rolach.
Ot, taki sokół - ptak drapieżny. Choć mieszka w naszym kraju nieczęsto spotykany jest na wsiach w Polsce. Co innego myszołów jastrząb albo pustułka. Jednak to właśnie o sokołach pieśni możemy usłyszeć. A sokół pojawiał się przede wszystkim w pieśniach o... miłości! Taki sokół często zaczyna pieśń, która później traktuje już o czymś innym. W weselnej przyśpiewce zaczynającej się od słów "Oj przeleciał sokół przez pański pokój..." później dowiadujemy się, że Marysia wychodzi za mąż i nie będzie już dłużej panienką. Sokół to nie jedyny ptak, który pojawia się w pieśniach o miłości. Innym popularnym ptakiem często głoszącym w pieniach los panny młodej była kukułka, zwana na wsi kukawką lub zazulą.
Kiedy na wietrze falowało zboże, wierzono że to niewidzialny piękny jeleń biega po polu. Jeleń także pojawiał się w pieśniach. Na przykład w takiej śpiewanej przez zespół Sutari, której zwrotka brzmi "W zielonej gęstwinie jeleń wodę pije, dla ciebie jednego, dla ciebie ja żyję".
A góralska kapela zagrała nam pieśń o sarnie i zającu, "sarna" to także nazwa tańca, który wśród górali jest popularny.
Oprócz tego zajrzeliśmy na lubelski festiwal Re:Tradycja. O drewnianych zabawkach opowiedział Adam Wrona z krakowskiej ŻyWej Pracowni, a o wycinankach, tworzonych przy pomocy wielkich nożyc do strzyżenia owiec - Mariza Nawrocka.
UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!
***
Tytuł audycji: Źródełko
Prowadził: Piotr Dorosz
Data emisji: 20.08.2023
Godzina emisji: 11.00