Ach! Dziadkowie! To nasza skarbnica wiedzy i ciepła. Przypominamy, że w tym tygodniu 21.01 jest Dzień Babci, a 22.01 - Dziadka. My już przyszykowaliśmy dla swoich Dziadków laurki i kwiatki. A Wy?
A w "Źródełku" rozmawialiśmy o tym, dlaczego tak ważni są nasi dziadkowie i, jak się do nich odnoszono dawniej na wsi...
Dziadkowie na świecie żyli już długo, a z wiekiem nabywali czegoś, czego młodzi nie mieli – mądrości życiowej, doświadczenia. Znali odpowiedzi na trudne pytania, niemało wiedzieli o rzemiośle i pracy, a co najważniejsze – chętnie się ta wiedzą dzielili z młodszymi. Babcie opiekowały się najmłodszymi dziećmi, pokazywały dziewczynkom jak gotować czy szyć. Chłopcy strugali z dziadkami proste zabawki w drewnie i uczyli się prostych prac gospodarskich.
Bawiąc się z wnukami, dziadkowie przekazywali z pokolenia na pokolenie różne ciekawe zabawy i gry. Często bardzo proste, ale ciekawe i poruszające wyobraźnię, bo do zabawy potrzebne były np. przedmioty z gospodarstwa. Takim grom towarzyszyły również wyliczanki i krótkie zabawne pioseneczki. Kilka z nich zaśpiewały nam śpiewaczki Maria Bienias i Krystyna Ciesielska. Posłuchajcie sami i sprawdźcie, dlaczego na wsi zające uciekały przed smokami, cegły potrafiły biegać, a gęsi wkładały żółte sukienki i czerwone buty!
***
Tytuł audycji: Źródełko
Prowadziła: Hanna Szczęśniak
Data emisji: 21.01.2024
Godzina emisji: 11.00