Polskie Radio Dzieciom

Taniec dobry na każdą okazję!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2025 12:00
Jak to jest być tancerzem ludowym? Jak rozróżnić mazura od krakowiaka, a oberka od kujawiaka? I i jak do nich tańczyć? Ile pracy trzeba włożyć, żeby stworzyć widowisko taneczne, w którym tematem przewodnim jest kultura ludowa? A także - co daje wspólne bycie razem i działanie jako zespół? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w najbliższym "Źródełku".
Audio
LZA PROMNI SGGW Warszawa, 2024
LZA PROMNI SGGW Warszawa, 2024Foto: mat. pras. zespołu

W czasie pomiędzy Międzynarodowym Dniem Teatru (27.03), a zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Tańca (29.04) rozmawiać będziemy wśród najmłodszych i z najmłodszymi o tańcu ludowym w jego stylizowanej formie. Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI, działający od 50 lat przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, rozszerzył swoją działalność kulturalną i edukacyjną, tworząc zespół dziecięcy. Najmłodsi biorą udział w zajęciach tanecznych, wokalnych, umuzykalniających i rytmicznych. Wzbogacają swoją wiedzę o polskiej kulturze ludowej, obyczajach i strojach. Uczą się o tradycyjnych instrumentach, zabawach, wyliczankach i rymowankach. Rozwijają umiejętność współpracy, koleżeństwo, samodzielność i odpowiedzialność w atmosferze wsparcia i życzliwości. I przede wszystkim - są razem. Między innymi o tym porozmawiamy z naszymi gośćmi - tancerkami z grupy dziecięcej Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI - Jagodą Kowalczyk i Anną Podobą, a także z ich instruktorką, choreografką Agnieszką Nagajewicz.


Patrycja Zisch i jej gościnie: Jagoda Kowalczyk i Anna Podoba (tancerki), Agnieszka Nagajewicz (choreografka) Patrycja Zisch i jej gościnie: Jagoda Kowalczyk i Anna Podoba (tancerki), Agnieszka Nagajewicz (choreografka)

Dla naszych słuchaczy do rozdania książki: "Jaki to taniec? Atlas dla dzieci" autorstwa Mateusza Sawczyna, które pomogą rozszerzyć wiedzę na temat 60 bardziej i mniej znanych tańców świata.

Do tego Dominika i Rafał Kierpcowie zaproszą na spektakl rodzinny Ślōnski blues w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. Będziemy mieli na ten spektakl wejściówki. Posłuchamy także, jak dziadek Jan Wróbel wspólnie z wnukami Fabianem Wróblem i Karolem Uliczką wykonują jedyne w Polsce palmy wielkanocne z wikliny i jednonorocznych odrostów leszczyny, które mają niespotykany nigdzie indziej kształt. Nazywane są bagięć lub roszkowskie, bo wykonuje się je jedynie w małej wiosce Roszków na Górnym Śląsku.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Patrycja Zisch

Gościnie: Jagoda Kowalczyk i Anna Podoba (tancerki), Agnieszka Nagajewicz (choreografka) 

Data emisji: 6.04.2025

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także