Polskie Radio Dzieciom

Premiera płyty "Melodie od Powiśla"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 13:31
"Melodie od Powiśla" to wydana przez fundację "Muzyka Zakorzeniona" płyta dokumentująca czterodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną, które odbyło się w świętokrzyskim Rakowie u schyłku wakacji 2021 roku. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z Warszawy i Rakowa oraz wiejscy muzykanci z Powiśla świętokrzyskiego. 
Okładka płyty Melodie od Powiśla
Okładka płyty "Melodie od Powiśla"Foto: mat. promocyjne

Podczas warsztatów, spotkań i zabawy tanecznej kilka pokoleń wymieniało się melodiami i pozytywną energią, zyskując przy tym motywację do pielęgnowania tradycji swoich małych Ojczyzn.

Na płycie usłyszymy:

Zespół Rakowskie Fijołecki powstały w 2016 r. z inicjatywy sióstr ze świętokrzyskiego Rakowa: Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz. Tworzą go dzieci w wieku 7-14 lat uczęszczające do szkoły podstawowej w Rakowie. Uczą się w nim przywiązania do tradycji swojej małej Ojczyzny oraz poczucia dumy ze swego pochodzenia. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, gminnych oraz zabawach tanecznych w swoim regionie.

Zespół Wesołe Mazurki z Pragi. To grupa dzieci grających muzykę tradycyjną działająca od 2016 r. przy Domu Kultury TuPraga. Pod czujną i troskliwą opieką Pauli Kinaszewskiej dzieci uczą się śpiewać, grać i przede wszystkim czuć muzykę polskiej wsi - ekspresywną, żywiołową i oryginalną. Grają melodie z Ziemi Radomskiej, Kielecczyzny oraz Mazowsza. Zespół często gra do tańca i posłuchu, kolęduje na terenie swojej dzielnicy i przede wszystkim bawi się muzyką.

Akordeonistkę Barbarę Michalec (ur. 1953) z Ciszycy Dolnej k. Tarłowa posiadającą bardzo szeroki repertuar muzyczny: od śpiewnych powiśloków, poprzez polki (często przejęte przez powiślackich muzykantów od kapel żydowskich), aż po fokstroty i walczyki. Co ważne, gra je z zachowaniem charakterystycznego stylu wykonawczego, który niełatwo już w tych stronach spotkać. Chodzi m.in. niespieszne tempo melodii trójmiarowych (powiślaków), charakterystyczne rubatowanie, jak i zmiany tonacji. Na płycie usłyszymy ją w towarzystwie trąbki i barabanu.

Zdzisława Kwapińskiego (ur. 1951), skrzypka i saksofonistę pochodzącego ze Zwolenia, jednego z inicjatorów i współorganizatorów, pierwszych po latach przerwy, zabaw tanecznych przy muzyce tradycyjnej na wschód od Radomia. To także niestrudzony popularyzator powiślackich melodii znanego ze współpracy z Kapelą ze wsi Warszawa i Warszawskim Combo Tanecznym. Na płycie usłyszymy go z synem Michałem i szwagrem Stanisławem, zarówno w składzie opartym o skrzypce, jak i saksofon.

wydawca: fundacja Muzyka Zakorzeniona / Warszawa / 2021

www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona 

www.muzykazakorzeniona.pl

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym wydawnictwa. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

* * * 

"Popołudnik" to cykliczna audycja edukacyjna emitowana od poniedziałku do piątku od 15.00 do 17.00. w Polskim Radiu Dzieciom. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Sylwestrowe gry i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 07:15
Już za chwilę koniec roku. Pora więc zacząć przygotowania do sylwestrowych zabaw. W co się bawić, co tańczyć na tegorocznych zabawach sylwestrowych i karnawałowych oraz skąd wziął się zwyczaj balów sylwestrowych i jak takie zabawy wyglądały dawniej? O tym w dzisiejszej audycji
rozwiń zwiń