Polskie Radio Dzieciom

29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 11:15
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w dniach 24 – 30  lipca w Nowym Sączu.
29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR
29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓRFoto: mat. promocyjne

Główną zasadą Festiwalu jest  "uczyć przez zabawę". Impreza nie ma charakteru konkursowego, a programy zespołów są przystosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, ich podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Od samego początku istnienia ŚWIĘTA DZIECI GÓR uczestnicy Festiwalu polskie i zagraniczne zespoły są łączone w pary kamrackie. Do udziału w tegorocznym Festiwalu organizatorzy zaprosili zespoły z: Litwy, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji i Ukrainy. Towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne z Nowego Sącza, Słopnic, Dursztyna, Szczyrzyca i Maniów, prezentujące różne grupy etnograficzne Małopolski. Dzieci wspólnie biorą udział w koncertach i imprezach towarzyszących, co stwarza im możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów. Łącznie  w wydarzeniu weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku 7-14 lat.

Każda para zespołów ma swój "dzień narodowy". W tym dniu podczas głównego koncertu zespoły są inicjatorami wspólnej zabawy z udziałem widowni, a także mają okazję do zaprezentowania kultury swojego kraju i regionu w różnych, wybranych przez siebie, formach działań pozascenicznych (kuchnie narodowe, wystawy, kiermasze, prezentacje uliczne itp.).

W koncercie finałowym wszystkie zespoły realizują wspólny program sceniczny, podporządkowany jednej określonej idei. Taka formuła koncertu pozwala w praktyce uświadomić dzieciom, że różnice kulturowe nie są przeszkodą w realizacji wspólnych celów i tworzeniu nowych wartości.  W czasie tygodnia festiwalowego odbywa się również szereg imprez towarzyszących, zapewniających uczestnikom możliwość odpoczynku i zabawy, a jednocześnie stwarzających szansę poznania piękna regionu i najciekawszych miejsc południowej Polski.

Wydarzenia w ramach Festiwalu odbędą się w Rynku i w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu, a także w kilku miejscowościach w regionie: Krynicy-Zdroju, Bieczu, Krościenku nad Dunajcem i Muszynie.

Więcej informacji na stronie swietodziecigor.pl oraz na wydarzenie Facebook.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Za nami IX Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" 2022

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 17:45
Słuchacze mogli liczyć na spotkania z cenionymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej z całego świata. W programie m.in. specjalne audycje, ciekawe relacje, gra miejska, cykl spotkań dla dorosłych oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń