Polskie Radio Dzieciom

"Jak zostać reporterem". Czy można zobaczyć dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 09:00
Jak opowiedzieć coś po reportersku w taki sposób, żeby słuchacz mógł zobaczyć to, o czym mówimy? W odpowiedzi na to pytanie pomogło nam przygotowane przez Hanię nagranie, w którym opowiada o swoich zabawkach. Warto zapamiętać, że jeśli odwracamy głowę, to przesuwamy też mikrofon, do którego mówimy, żeby zawsze było nas dobrze słychać.
Jak montować dźwięk w programie do obróbki dźwięku?
Jak montować dźwięk w programie do obróbki dźwięku?Foto: Shutterstock

Oprócz mówienia warto dodać efekty dźwiękowe, które pozwolą słuchaczowi przenieść się w miejsce, w które chcemy go przenieść za pomocą dźwięku. Występujące w nagraniu przedmioty sprawiają, że cała sytuacja staje się bliższa odbiorcy. Nagranie zdecydowanie lepiej zabrzmi, gdy reporter będzie zaangażowany w to, o czym opowiada. 

Znając te zasady, sami możecie zabrać się za nagrywanie. Możecie do tego użyć telefonów. A jeśli jesteście ciekawi nagrania nadesłanego przez Hanię, koniecznie wysłuchajcie załączonej audycji!

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym, jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jakie pytania może zadać reporter? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:26
Pytania postawione przez reporterów pozwalają zdobyć wiele ważnych i ciekawych informacji, dlatego tak istotne jest, aby zadać je w odpowiedni sposób. Swoich sił jako reporter próbował Mateusz Szeląg, który odwiedził Poznańskie Muzeum Motoryzacji. Na pytania odnośnie modeli samochodów odpowiedział Piotr Matuszek z Automobilklubu Wielkopolskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pytamy o przeszłość. Co interesuje młodego reportera?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:00
W kąciku reporterskim nierzadko oddajemy głos młodym reporterom, którzy samodzielnie przeprowadzają wywiady. Tym razem Mateusz Szeląg odwiedził skansen Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów, gdzie porozmawiał z innymi na temat życia w czasach średniowiecznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak zostać reporterem". W poszukiwaniu ptasiego śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 14:11
Dzieci w parku zostały poproszone o nagranie dźwięku wróbli. Podczas pracy okazało się, że skore do wydawania odgłosów były inne ptaki, a same wróble początkowo nie chciały współpracować. Czy młodym reporterom udało się nagrać ćwierkanie wróbelków?
rozwiń zwiń