Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej
Choć jego najbardziej znane losy wiążą się z II Wojną Światową, konspiracją, oporem antykomunistycznym i tzw. "procesem szesnastu", gen. Okulicki był niewątpliwie postacią o wiele bardziej złożoną i wielobarwną. Jego zdolności przywódcze, wigor i stanowczy charakter, a także błyskotliwy umysł, pozwoliły mu na szybką karierę wojskową, którą łączył ze swymi licznymi pasjami, przede wszystkim piłką nożną.
W chwili wybuchu II Wojny Światowej, gdy zaczynała się jego najśmielsza, najbardziej znana, ale i ostatnia życiowa przygoda, był 41-letnim podpułkownikiem. Zmarł najprawdopodobniej w Wigilię Bożego Narodzenia 1946 r. w moskiewskim więzieniu.
Bohaterowie słuchowiska – Zuzia, Karolina i Antek – próbują zaproponować gen. Leopolda Okulickiego jako nowego patrona dla swojej szkoły. Z tej okazji odwiedzają Muzeum Armii Krajowej, rozmawiają ze swoimi rodzicami i dziadkami, a także przeszukują swoje domowe biblioteczki. Być może ten sławetny ostatni dowódca AK będzie miał okazję stać się dla nich kimś więcej, niż tylko nowym patronem szkoły.
***
Jakub Domoradzki "Niedźwiadek"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz, realizator dźwięku: Maciej Kubera, opr. muz. Renata Baszun
Obsada: Janek Szydłowski, Małgosia Prochera, Kasia Wincza, Przemysław Bluszcz, Piotr Bajtlik, Dorota Landowska
21:40 PR1_MPLS 2020_07_26-18-09-34.mp3 Jakub Domoradzki "Niedźwiadek" (Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii" (Jedynka)
Słuchowisko (które wyemitowaliśmy w niedzielę 26.07 po godz. 18.00) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki
"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.
– W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
***
Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.
Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.