Polskie Radio Dzieciom

Pioruny i błyskawice

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 07:00
Za powstawanie burz, którym towarzyszą pioruny i błyskawice, obfity deszcz (a czasem nawet grad) i porywisty wiatr odpowiedzialne są wielkie chmury typu cumulonimbus.

Burza taka nie trwa zazwyczaj dłużej niż godzinę, ale jej przebieg jest na ogół bardzo gwałtowny.

PIORUN dociera na ziemię najkrótszą możliwą drogą i z tego właśnie powodu najbardziej narażone są wysokie budynki i wysokie drzewa. Dllatego też bardzo niebezpiecznie jest stać w czasie burzy w pobliżu wysokiego drzewa. O wiele bezpieczniej jest w samochodzie, bowiem ładunek elektryczny przepływa po karoserii i po kołach do ziemi.

GRZMOT I BŁYSKAWICA powstają jednocześnie, ale błyskawicę widać najpierw, bowiem światło porusza się szybciej niż dźwięk. Jeżeli usłyszysz grzmot w 3 sekundy po ujrzeniu błysku, oznacza to, że wyładowanie nastąpiło w odległości 1 kilometra.
CZYM JEST BŁYSKAWICA? W burzowych chmurach gromadzą się ładunki elektryczne i właśnie te ładunki uwalniane są w postaci potężnych wyładowań zwanych błyskawicami. Główny błysk wyznacza taki zygzakowaty ślad, który czasami może się rozgałęziać.
A GRZMOT? Błyskawica rozgrzewa powietrze do temperatury 30 000 stopni Celsjusza, to jest 5 krotnie wyższej niż temperatura powierzchni Słońca. Na skutek tego rozgrzania powietrze ulega gwałtownemu rozszerzeniu, które staje się źródłem fali dźwiękowej, odbieranej jako groźny grzmot.

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że słońce
Zobacz także