W zglobalizowanym świecie niezbędna jest solidarność międzyludzka - podkreślili uczestnicy konferencji "Solidarność świata. Globalizacja i solidarność a nauczanie Jana Pawła II". Na Zamku Królewskim w Warszawie spotkali się twórcy pierwszej "Solidarności", politycy, naukowcy i duchowni.
Jacek Rybicki, sekretarz Komisji Krajowej "Solidarności" i organizator konferencji powiedział, że trzydzieści lat po wyborze Karola Wojtyły na papieża, warto przypomnieć nauczanie Ojca Świętego na temat solidarności. Rok 2008 Komisja Krajowa "Solidarności" ogłosiła rokiem Jana Pawła II.
W konferencji uczestniczył prezydent Lech Kaczyński. W swoim przemówieniu prezydent podkreślił, że wszyscy - szczególnie przedsiębiorcy muszą pamiętać o prawie każdego do poszanowania własnej godności.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski podkreślił, że bez solidarności międzyludzkiej nie rozwiążemy problemów, z którymi się borykamy. Przypomniał słowa Jana Pawła II: "Jeden drugiego brzemiona noście". W opinii arcybiskupa, jeśli zapomnimy o solidarności między ludźmi nie będziemy w stanie rozwiązać problemów współczesnego świata.
Zdaniem byłego premiera Jerzego Buzka konferencja o solidarności to ważny element obchodów 28. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, bo idea Związku Zawodowego "Solidarność" opierała się na nauczaniu Jana Pawła II. Dodał, że dzięki tego typu konferencjom, łatwiej zrozumieć fenomen ruchu społecznego liczącego 10 milionów członków.
Profesor Rocco Buttiglione – wiceprzewodniczący włoskiego senatu i wieloletni przyjaciel Jana Pawła II – przypomniał, że w swoim nauczaniu Ojciec Święty uważał solidarność między ludźmi za jedną z najważniejszych wartości.
Organizatorem konferencji była Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". W konferencji uczestniczyli między innymi: prezydent Lech Kaczyński, marszałek senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek i Jan Olszewski oraz arcybiskupi Tadeusz Gocłowski i Kazimierz Nycz.
(30-08-2008)