Sesja odbywa się dla upamiętnienia 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, oraz 20. rocznicy przemian demokratycznych w Polsce i Europie.
Pierwsza część konferencji odbywać się będzie w Sejmie. Tam zostaną zaprezentowane wyniki programu badań społecznych Centrum Myśli Jana Pawła II - "Polacy wobec dziedzictwa Jana Pawła II". Będą je komentować profesor Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Żukowski (UW), Barbara Fedyszak-Radziejowska (PAN) i Mikołaj Jasiński (UW).
Mirosława Grabowska z Centrum Badania Opinii Społecznej UW przedstawi referat na temat katolicyzmu w Polsce jako siły budującej społeczeństwo i wzmacniającej jednostkę. Profesor José Casanova z Georgetown University wygłosi wykład zatytułowany "Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat".
Druga część konferencji odbędzie się po południu w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tu zostanie podjęty temat zakresu zmian wywołanych przez I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej, znaczenia tej wizyty w dziejach naszego kraju i działaniu Opatrzności.
Głos na ten temat zabiorą profesor Giovanni Barberini z Uniwersytetu w Perugii, profesorowie Wojciech Roszkowski z Polskiej Akademii Nauk i Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ojciec profesor Jacek Salij z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
(iar, rk)