Ekumenia

Trzy Kościoły zjednoczone?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 16:00
Zwierzchnik chaldejskich katolików zaproponował ich zjednoczenie z dwoma innymi Kościołami tego samego obrządku. Chodzi o Asyryjski Kościół Wschodu i Starożytny Kościół Wschodu.

Patriarcha Louis Raphael I Sako uważa, że w obecnej tragicznej sytuacji chrześcijan Iraku, zagrożonych przez tzw. Państwo Islamskie, jedność to jedyny ratunek. Proponuje zatem zwołać wspólny synod trzech Kościołów, które łączy ta sama liturgia. On sam i patriarcha Starożytnego Kościoła Wschodu Mar Addai II złożyliby dymisję. Natomiast Asyryjski Kościół Wschodu nie ma obecnie zwierzchnika, bo dotychczasowy patriarcha Mar Dinkha IV zmarł w marcu b.r. i nowego nie wyłoniono. Zdaniem abp. Sako trzy połączone synody powinny razem wybrać nowego patriarchę. Zjednoczony w ten sposób Kościół byłby katolicki, uznając władzę Papieża. Jednocześnie miałby dużą autonomię w sprawach związanych z liturgią, lokalnymi zwyczajami czy zarządem wewnętrznym. Patriarcha chaldejski jest przekonany, że przyjęcie katolicyzmu przez dwa pozostałe Kościoły jest możliwe, skoro łączy je z katolikami ta sama w istocie wiara. Potwierdza to wspólna deklaracja chrystologiczna, którą podpisali w 1994 r. Jan Paweł II i patriarcha Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Dinkha IV.

Patriarcha Sako proponuje, by powstały w ten sposób nowy katolicki Kościół wschodni nazwać po prostu Kościołem Wschodu. Postuluje też możliwość dalszych takich unii kościelnych na Bliskim Wschodzie. Uważa, że np. katolicy maroniccy mogliby się połączyć z innymi chrześcijanami należącymi do bliskiego im obrządku zachodniosyryjskiego.

źr. RV