Ekumenia

Franciszek w Afryce: Świat potrzebuje naszego świadectwa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:00
Podczas ostatniej Eucharystii na Czarnym Lądzie, Papież nie zapomniał o trwających w prawosławnym patriarchacie Konstantynopola uroczystościach ku czci jego głównego patrona, św. Andrzeja Apostoła.

Na jej zakończenie złożył w improwizowanych słowach życzenia z tej okazji Patriarsze Ekumenicznemu. W jego siedzibie na Fanarze przebywa, jak co roku, watykańska delegacja, na której czele stoi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kard. Kurt Koch przekazał Bartłomiejowi okolicznościowe przesłanie Ojca Świętego. Franciszek przypomina w nim, że przed rokiem on sam uczestniczył w tych patronalnych obchodach w Konstantynopolu. Podkreśla, że pozwoliło mu to na odnowienie i pogłębienie więzi między obu Kościołami przez wspólną modlitwę i osobiste spotkanie.

Papież nawiązuje do 50. rocznicy wspólnej deklaracji Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa, odwołującej wzajemne ekskomuniki z 1054 r. Zwraca uwagę, że przypadnie ona 7 grudnia, w przeddzień rozpoczęcia w całym Kościele katolickim Roku Miłosierdzia. „Idąc śladem papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa katolicy i prawosławni muszą dziś prosić o Boże i wzajemne przebaczenie za podziały, jakie chrześcijanie spowodowali w Ciele Chrystusa – pisze Franciszek do Bartłomieja. – Proszę Ciebie i wszystkich wiernych Patriarchatu Ekumenicznego o modlitwę, aby ten Nadzwyczajny Jubileusz przyniósł duchowe owoce, jakich pragniemy”.

Ojciec Święty wskazuje na znaczenie polepszających się od 50 lat relacji katolicko-prawosławnych: „Kierowani Bożą miłością musimy razem dawać światu wiarygodne i skuteczne świadectwo Chrystusowego orędzia pojednania i zbawienia – podkreśla Papież. – Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje pojednania, zwłaszcza że tyle krwi przelano w niedawnych atakach terrorystycznych. Módlmy się za ich ofiary i odnówmy zaangażowanie na rzecz trwałego pokoju, popierając dialog między różnymi tradycjami religijnymi”.

Ponadto Franciszek wyraża Bartłomiejowi uznanie dla jego zaangażowania ekologicznego. Znakiem nadziei nazywa wspólne odtąd dla prawosławnych i katolików obchody Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia 1 września. Zapewnia też o modlitwie za przygotowywany na przyszły rok Sobór Wszechprawosławny.

W RŚA papież udał się na Wydział Teologii Ewangelickiej, gdzie spotkał się z przedstawicielami działających w Republice Środkowoafrykańskiej Kościołów protestanckich.

Jest to jedna z największych protestanckich uczelni teologicznych w Afryce, która kształci pastorów dla 21 krajów. Wśród uczestników spotkania byli także twórcy tzw. platformy międzyreligijnej: arcybiskup Bangi Dieudonné Nzapalainga, przewodniczący Rady Muzułmańskiej imam Oumar Kobine Layama i przewodniczący Aliansu Ewangelikalnego pastor Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou. Ci trzej duchowi zwierzchnicy przez ostatnie dwa lata lat przemierzali niestrudzenie pogrążony w wojnie kraj, odwiedzając kościoły i meczety, przekonując katolików, protestantów i muzułmanów, aby zaniechali przemocy i aktów zemsty. Dzięki ich wysiłkom ONZ zdecydował się ostatecznie wysłać siły pokojowe do Republiki Środkowoafrykańskiej. 90 proc. mieszkańców tego kraju to chrześcijanie, z czego ponad 1/3 stanowią katolicy, a pozostali mieszkańcy są w większości wyznawcami islamu.

W przemówienie do pastorów Ojciec Święty podkreślił, że naród, który doświadczył tak wielu cierpień tym bardziej potrzebuje, by mu głoszono Ewangelię. Wyraził współczucie „pastorowi Nicolasowi, którego dom został niedawno splądrowany i spalony, podobnie jak siedziba jego wspólnoty”. Franciszek podkreślił, że wspólne cierpienie może być drogą do jedności:

„Bóg nie robi różnic między tymi, którzy cierpią. Często nazywałem to  ekumenizmem krwi. Wszystkie nasze wspólnoty cierpią jednakowo z powodu niesprawiedliwości i ślepej nienawiści, rozpętanej przez diabła. W tej trudnej sytuacji Pan nieustannie posyła nas, byśmy okazywali wszystkim Jego czułą troskę, współczucie i miłosierdzie. To wspólne cierpienie i ta wspólna misja są opatrznościową okazją, abyśmy razem postępowali naprzód na drodze ku jedności, i są w tym również niezbędnym duchowym środkiem. Jakże by Ojciec miał odmówić łaski jedności, choć jeszcze niedoskonałej, swoim dzieciom, które wspólnie cierpią i które w różnych okolicznościach poświęcają się służbie braciom?” – dodał Papież.

Zapewniając o swojej modlitwie i wzywając zebranych do coraz większej współpracy, Ojciec Święty przypomniał jednocześnie, że podziały wśród chrześcijan są zgorszeniem, które musi być przezwyciężone:

„Drodzy bracia, podział chrześcijan jest skandalem, bo jest przede wszystkim sprzeczny z wolą Pana. Jest on również skandalem wobec tak wielkiej nienawiści i przemocy, rozdzierających ludzkość, oraz tylu sprzeciwów, jakie napotyka Chrystusowa Ewangelia. Dlatego, doceniając, że istnieje między chrześcijanami waszego kraju duch wzajemnego szacunku i współpracy, zachęcam was do kontynuowania tej drogi we wspólnej posłudze miłości. Jest to świadectwo składane Chrystusowi, który buduje jedność” – powiedział Franciszek.

Po spotkaniu z pastorami Papież zatrzymał się jeszcze krótko w stołecznym szpitalu pediatrycznym. Ofiarował jego małym pacjentom paczki z lekarstwami, będące darem rzymskiego szpitala Dzieciątka Jezus. Ta wizyta nie była przewidziana oficjalnym programem.