Ekumenia

Ekumeniczny Lublin

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 06:00
Kościół Trójcy Świętej, nazywany Kaplicą Zamkową, jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. To właśnie tam modliło się trzech biskupów różnych wyznań chrześcijańskich, którzy w ten sposób zainaugurowali program "Lublin ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości".

Nabożeństwo ekumeniczne z udziałem trzech biskupów, abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, abp. Abla, ordynariusza prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, i bp. Jana Cieślara, ordynariusza ewangelicko-augsburskiej diecezji warszawskiej zapoczątkowało realizację programu "Lublin ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości (1918-2018)". Spotkanie, połączone było z promocją monografii naukowej: "Lublin. Miasto zgody religijnej. Ekumenizm w historii, teologii, kulturze" pod redakcją Sławomira Pawłowskiego SAC i Sławomira Jacka Żurka.

Lubelska Kaplica Zamkowa to wyjątkowe miejsce, w którym spotkały się i współistnieją kultury Wschodu i Zachodu. Przez wieki było to miejsce modlitwy przebywających w Lublinie książąt i królów polskich, a potem więźniów osadzanych na zamku zamienionym w więzienie przez Rosjan podczas zaborów. Więzienie to istniało także w czasie II wojny światowej i po niej aż do 1954 roku.

Zobacz więcej na temat: wiara