Ekumenia

1030. rocznica chrztu Rusi Kijowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 06:01
Ukraina obchodzi 1030. rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, koncerty, wystawy i spotkania ekumeniczne. Chrześcijanie różnych wyznań dziękują Bogu za dar chrztu i proszą o Boże błogosławieństwo dla Ukrainy.

Obchodzona w dniach 27-29 lipca 1030. rocznica chrztu Rusi Kijowskiej świętowana jest na Ukrainie w szczególny sposób przez Kościoły prawosławne. Włączają się w nią także inne Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół rzymskokatolicki oraz Kościół greckokatolicki. W obchodach rocznicy udział wziął prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, głowa Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, patriarcha Filaret oraz inni hierarchowie.

Bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej podkreślił, że wspólne świętowanie to przede wszystkim dobra okazja, by odkryć prawdziwą historię i zrozumieć jak odbywał się chrzest Rusi Kijowskiej.

- Włodzimierz Wielki zastanawiał się, gdzie przyjąć chrzest: czy w obrządku bizantyjskim, czy w łacińskim. Niestety mało mówi się o tym, że łacińscy misjonarze w jeszcze większym stopniu przygotowali Ruś Kijowską do chrztu, niż Bizancjum. Za mało mówi się o tym, że było to wspólne dzieło Rzymu i Bizancjum, aby ochrzcić Ruś Kijowską – zaznaczył bp Szyrokoradiuk i dodał, że ten jubileusz jest bardzo wymowny, ponieważ skłania do zastanowienia nad tym, co zostało z tego wydarzenia. - Może to świętowanie nauczy nas troszkę historii i będzie krokiem do jedności, aby jak najszybciej nastała jedna owczarnia i jeden pasterz, tak jak było to podczas chrztu” – podkreślił bp Szyrokoradiuk.

Chrzest Rusi Kijowskiej miał miejsce w roku 988, kiedy to książę Włodzimierz I przyjął w Kijowie chrześcijaństwo w obrządku wschodnim.

Zobacz więcej na temat: wiara