Władze ŚRK przyjęły również projekt oświadczenia o jedności i współprzynależności wspólnoty Kościołów. Tekst ma być przedyskutowany i opublikowany podczas zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów, które odbędzie się w dniach 31 sierpnia–8 września w niemieckim Karlsruhe. Komitet przyjął też 10. raport Wspólnej Grupy Roboczej ŚRK i Kościoła katolickiego, który zostanie przedstawiony na przyszłym zgromadzeniu ogólnym.
Światowa Rada Kościołów z siedzibą w Genewie powstała w 1948 roku w Amsterdamie a członkami-założycielami było wówczas 147 Kościołów. Obecnie skupia 352 Kościoły ewangelickie, prawosławne, anglikańskie, wschodniochrześcijańskie i starokatolickie z ponad 120 krajów, liczących łącznie blisko 550 mln wiernych. Z naszego kraju do Rady należą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Kościół Polskokatolicki w RP.
Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 roku blisko z nią współpracuje. Na obrady zgromadzenia ogólnego ŚRK przyjedzie do Karlsruhe delegacja watykańska z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami skieruje do uczestników obrad papież Franciszek.