Ekumenia

Szwajcaria: „Żadne” po raz pierwszy wyprzedza wierzących

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 06:45
Oficjalne dane pokazują, że od 2010 roku liczba osób niereligijnych wzrosła o ponad 13%.Według statystyk Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Statystycznego (FSO) po raz pierwszy w Szwajcarii liczba osób bez wyznania przewyższyła liczbę osób wyznających jakąś religię.

W 2022 r. z udziałem na poziomie 34% są oni więksi od rzymskokatolików (32%) i protestantów reformowanych (21%), których w ostatnich latach stale zmniejsza się. Pozostała część ankietowanych stwierdziła, że ​​jest muzułmaninem (5,9%) lub należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej (5,6%).

W ciągu ostatnich 50 lat odsetek „żadnych” wśród szwajcarskiej populacji stale wzrastał. Z zaledwie 1% w 1970 r. wzrósł do 20% w 2010 r. i od tego czasu wzrósł o ponad 13 punktów procentowych.
Region, wiek i płeć
Liczby różnią się w zależności od kantonu. W Basel-Stadt (56%) i Neuchâtel (53%) większość populacji stanowią osoby bez wyznania, podczas gdy w centralnych szwajcarskich kantonach Nidwalden (24%), Obwalden (22%) i Uri (19%) %) liczba ta jest o ponad połowę niższa. Najniższy odsetek występuje w kantonie Appenzell Innerrhoden (15%).
„Żadni” są również młodsi od reszty. Tylko 16% osób w wieku 75 lat i więcej nie należy do żadnej religii. Proporcjonalnie osoby bez wyznania są najliczniej reprezentowane w grupie wiekowej 25-34 lata (42%). Ogólnie rzecz biorąc, więcej mężczyzn nie jest wyznawcami żadnej religii niż kobiet (36% w porównaniu z 31%).
Powody, aby odejść
Badanie pokazuje, że wiele osób porzuciło religię dopiero w późniejszym życiu. Około połowa z nich należała wcześniej do kościoła rzymskokatolickiego, a 40% do kościoła protestanckiego.

Głównym powodem rezygnacji jest to, że utracili wiarę lub w ogóle jej nie posiadali (15% i 17%). Kolejna trzecia nie zgodziła się z oświadczeniami wspólnoty wyznaniowej.

Co więcej, nieco mniej niż jedna trzecia osób bez przynależności religijnej uważa się za osoby w pewnym stopniu lub zdecydowanie duchowe.

Religia lub duchowość odgrywa także dość lub bardzo ważną rolę w niektórych sytuacjach osób bezwyznaniowych, np. w trudnych momentach życia (28%) czy w przypadku choroby (22%). Około 30% z nich nie wierzy w jednego lub więcej bogów, lecz w siłę wyższą.

Evangelical Focus

Zobacz więcej na temat: wiara