Powieści na antenie

Zabić gołębia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:59
Historia zderzenia niewinności z przemocą, nadziei z brutalnością świata. Zabić gołębia ukazuje przejmujący portret chłopca u progu dorosłości.
Audio
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Świeżo przybyły z Ghany jedenastoletni Harrison Opoku mieszka z matką i starszą siostrą na dziewiątym piętrze wieżowca w jednym z londyńskich blokowisk. Zupełnie nieświadomy czyhających na niego zagrożeń Harri, wicemistrz swojej klasy w sprincie, pędzi przez nowe życie w butach z trzema paskami Adidasa własnoręcznie namalowanymi czarnym flamastrem.

/

Równie zafascynowany osiedlowym gangiem, co gołębiem przysiadającym na jego balkonie, Harri przyswaja sobie wiele osobliwych elementów nowego życia w Anglii: obserwuje, słucha i uczy się sztuczek umożliwiających przetrwanie w miejskiej dżungli.
Kiedy jednak na głównej ulicy osiedla od ciosów nożem ginie chłopiec i policka apeluje o zgłaszanie się świadków, zapada zmowa milczenia. Harri postanawia wszcząć własne śledztwo. W ten sposób nieświadomie naraża kruchy kokon bezpieczeństwa, jakim matka otoczyła rodzinę.


Zobacz więcej na temat: lektury jedynki

Czytaj także

Prawdziwa historia Jerzego Kosińskiego

21.10.2013 11:16
Biografię pisarza napisał Jerome Charyn zainspirowany barwną historią życia Polaka. Jej fragmenty czyta na antenie radiowej Jedynki Szymon Bobrowski.
Jerzy Kosiński
Jerzy KosińskiFoto: MDCarchives/Wikipedia
Posłuchaj
03'45 "Jerzy Kosiński" - odcinek 1.
04'02 "Jerzy Kosiński" - odcinek 2.
03'52 "Jerzy Kosiński" - odcinek 3.
03'22 "Jerzy Kosiński" - odcinek 4.
04'14 "Jerzy Kosiński" - odcinek 5.
więcej

Napisana barwnym językiem, momentami absurdalna, chwilami brutalna powieść o Jerzym Kosińskim, zaskakuje niczym sam autor "Malowanego ptaka".

Książka "Jerzy Kosiński", to przyprawiająca o zawrót głowy podróż między Nowym Jorkiem i Florencją, Moskwą i Londynem. To także historia żydowskiego chłopca, który musi stracić tożsamość, aby przeżyć. Dlatego już na zawsze pozostanie wyobcowany - bez względu na środowisko i szerokość geograficzną.

Wśród niezwykłych scenografii książki pojawiają się m.in. wykwintne przyjęcia w nowojorskich wyższych sferach, których ulubieńcem był przez pewien czas "Jurek”, spotkania z angielską rodziną królewską, plan zdjęciowy filmu "Wystarczy być”, nocny Harlem i mieszkanko Kosińskiego na Manhattanie.

Czytaj także

"Nie zapomnij mnie". Gdy Alzheimer upośledza i uzdrawia

29.11.2013 11:20
David Sieveking, znany filmowiec w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę. W książce "Nie zapomnij mnie" pokazuje, jak kobieta, która zapada na chorobę Alzheimera, powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'43 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 1.
03'58 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 2.
03'52 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 3.
03'55 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 4.
03'27 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 5.
03'10 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 6.
03'27 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 7.
03'50 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 8.
03'48 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 9.
03'58 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 10.
03'53 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 11.
02'50 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 12.
03'48 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 13.
04'02 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 14.
03'38 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 15.
więcej

Gretel - jak miliony ludzi w Europie - wskutek Alzheimera traci pamięć, a w końcu też swą bujną, niepowtarzalną osobowość. Razem z synem i resztą rodziny możemy widzieć jej chorobę nie jako przekleństwo czy degradację lecz wielką przemianę. Jako jedną z tajemniczych przygód ciała i ducha.

/

Paradoksalnie bowiem Gretel odarta z indywidualnych, "ziemskich" cech staje się kimś więcej. Gdy już przestaje komunikować się ze światem, może przez nią przemówić życie w swej najczystszej, najgłębszej postaci. Co mówi ono ustami swego medium? Godzi się tylko na miłość i odpowiada na nią radością, zachwytem, przyjemnością. Bezwzględnie odrzuca wszelki przymus i działania motywowane poczuciem obowiązku czy winy. Zaskakuje pełnymi przewrotnej mądrości i humoru przebłyskami.

Lektury Jedynki >>>

Towarzyszenie tej nowej Gretel odmienia i uzdrawia – i jej bliskich, i czytelników. Książce towarzyszy film o tym samym tytule, obsypany nagrodami m. in. nagrodą główną 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki Davida Sievekinga "Nie zapomnij mnie". Czyta Łukasz Lewandowski.

(ag)

Czytaj także

Zapierająca dech w piersiach biografia Krzysztofa Materny

18.11.2013 13:30
Biografię Krzysztofa Materny "Przed państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte” czytają na antenie radiowej Jedynki Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik, Marek Kondrat i Cezary Kosiński.
Magdalena Cielecka
Magdalena CieleckaFoto: Wojciech Kusiński/PR

W losach Krzysztofa Materny roi się od zdarzeń zapierających dech w piersiach. A także od opowieści, które rozśmieszają. Albo i nie. Autor po prostu robi swoje. Jest sobą, po swojemu o tym opowiada.

Dlaczego syn znajomych Edwarda Gierka niespodziewanie uścisnął dłoń dwustu górnikom w katowickim Spodku?
Jakie okropne zdarzenie do tego stopnia rozsierdziło Zdzisława Maklakiewicza, że wytoczył proces barmanowi − i wygrał go?
Który niezdany egzamin stanął Krzysztofowi Maternie na przeszkodzie w ukończeniu studiów aktorskich?
Jak czuje się w sytuacji gwiazdora ktoś, kto nie za bardzo chce gwiazdorzyć?

Fragmentów biografii Krzysztofa Materny "Przed państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte" można było słuchać w "Lekturach Jedynki".