Bohaterką powieści "Bat na koty" jest młoda matka Asia, której mąż najpierw narobił długów, a potem uciekł. Dziewczyna nie ma pracy, mieszka u teściów, którzy z trudem ją tolerują. W swojej książce Jerzy Niemczuk opowiada historię podnoszenia się z dna, a jednocześnie prezentuje nielukrowany obraz Warmii i Mazur, z animozjami między miejscowymi i przyjezdnymi, a także ścieraniem się tradycji z nowoczesnością.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
Jak tłumaczył w audycji "Moje książki" autor, po serialu "Ranczo" potrzebował nowych wyzwań. - Jestem w tym wieku, że tkwienie przy nawet frenetycznym sukcesie, jakim było "Ranczo", bywa destrukcyjne. Zaręczam państwu, że sukces, który jest na pewnym poziomie, bywa sytuacją opresyjną, staje się to nudne - wyjaśnił pomysłodawca i współscenarzysta popularnego serialu.
W jego powieści Polska B jest zupełnie inna niż w "Ranczu". Przypomina bardziej sceny z reportażu niż sielankową opowieść. - Ten świat bywa brutalny, ale starałem się ocalić wariant ludzkiego ciepła w tych postaciach - tłumaczył Jerzy Niemczuk. Dodał, że wszelka redukcja do jednej tonacji, niezależnie czy tragicznej, czy komediowej, zubaża fabułę. Dlatego zarówno w serialu "Ranczo", jak i w powieści "Bat na koty" starał się przeplatać różne wątki. - Chodziło mi o to, żeby to były krwiste postaci - stwierdził autor.
Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>
Niemczuk zdradził w Jedynce, że postać Asi ma swój pierwowzór w realnym świecie. Dodał, że jeśli czytelnik po przeczytaniu jego książki uzna, że zna podobne postaci ze swojego życia, to będzie to dla niego komplement.
Więcej o postaciach w książce oraz o historii powstania jej tytułu, dowiesz się, słuchając nagrania audycji.
Rozmawiała Magda Mikołajczuk.
bk, pg