Ta niedawno wydana w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. książka, to jedno z pierwszych opublikowanych dzieł Alice Munro. Goście audycji "Czytelnia" zwracali uwagę, że pochodzący z 1971 roku zbiór opowiadań "Dziewczęta i kobiety", zawiera większość wątków charakterystycznych dla jej dalszej twórczości.
- Główna postać tej książki jest podobna do jej innych bohaterek, a zarazem jest uderzająco podobna do samej Munro - zauważała Magdalena Miecznicka . - Jest to dziewczyna bardzo silna psychicznie, ciekawa świata, otwarta na dziwactwa swojej i cudzej psychiki, ale też o nastawieniu analitycznym zarówno do siebie jak i do świata.
Del Jordan, bohaterka historii opowiadanych w "Dziewczętach i kobietach", jest outsiderką dorastającą w latach czterdziestych na przedmieściach. Munro opisując jej życie od różnych stron przedstawia problemy związane z dojrzewaniem, metamorfozą dziewczyny w kobietę. - Podczas lektury tych historii można sobie przypomnieć epizody z własnego życia, o których nigdy wcześniej się nie myślało, dlatego że one nie funkcjonują w rozmowach na własny temat - podkreślała Miecznicka.
Piotr Kofta zwracał uwagę, że w "Dziewczętach i kobietach" możemy zaobserwować proces formowania się koncepcji pisarskiej Alice Munro, polegający na opisywaniu tego, co się widziało na własne oczy. - To jest bardzo ciekawy eksperyment: wchodzić do tej samej rzeki, ale za każdym razem wyciągnąć z tego coś innego - komplementował.
Więcej o książce Alice Munro w nagraniu audycji przygotowanej przez Małgorzatę Szymankiewicz.
bch