To pełna rozmachu powieść obejmująca okres od lat trzydziestych XX wieku po czasy współczesne. Przez karty książki przewija się korowód wyrazistych postaci - falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, ofiary wojny domowej i ci, którzy czerpią z niej korzyści.
Opowieść zaczyna się od z pozoru mało znaczącego zdarzenia. Tina Bros, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, przygotowuje materiały do wystawy o dawnym szkolnictwie. W Torenie znajduje starą szkołę i tuż przed jej wyburzeniem robi zdjęcie. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego banalnego gestu. Przed naszym wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o dramatycznych wydarzeniach. W Pirenejach, w Pallars - regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem - ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem pojedynczych ludzi oraz całych grup.
Fragmenty powieści w cyklu "To się czyta" przedstawia Mariusz Bonaszewski.
***
Jaume Cabré (ur. 1947) - autor powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich, książek dla dzieci. Filolog i scenarzysta. Współpracuje z dziennikiem "Avui", jest członkiem Institut d'Estudis Catalans (Katalońskiej Akademii Nauk), wykłada na uniwersytecie w Lleidzie. Uważany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. "Głosy Pamano" to jego druga wydana po polsku książka.
mm/mc