Powieści na antenie

Niezłomna

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 08:00
Wspomnienia Anny Górskiej-Kłos są nie tylko przejmującym dokumentem epoki, lecz przede wszystkim świadectwem losu Polki. Jednej z wielu.
Audio
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Niezłomna", czyta Maria Pakulnis - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Niezłomna", czyta Maria Pakulnis - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Niezłomna", czyta Maria Pakulnis - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Niezłomna", czyta Maria Pakulnis - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Niezłomna", czyta Maria Pakulnis - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
Maria Pakulnis w studiu Teatru Polskiego Radia
Maria Pakulnis w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Anna Górska-Kłos wychowała się w polskiej rodzinie na Kresach Wschodnich. Z domu wyniosła miłość do ojczyzny, bezgraniczną wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Należała do harcerstwa, a po wybuchu wojny wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Aresztowana przez Rosjan, osadzona w więzieniu i poddawana brutalnym przesłuchaniom, przebywała w celi śmierci. Ostatecznie otrzymała wyrok 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii.
Żołnierze Wyklęci - serwis speacjalny portalu Polskiego Radia >>>

Była jednak niezłomna i nigdy nie skapitulowała. Zmuszana do wykonywania najcięższych prac, m.in. przy budowie lotniska i w kopalniach, cierpiąc głód i niejednokrotnie stojąc w obliczu śmierci – nie uległa i nie poddała się. Do Polski zdołała powrócić dopiero w grudniu roku 1955.
Fragmenty książki Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol "Niezłomna" czytała dla Państwa Maria Pakulnis.

***

mc/jp/bch

Czytaj także

Jak odnajduje się Żołnierzy Wyklętych?

27.02.2015 11:00
- Komuniści nie dokumentowali miejsc pochówku swoich ofiar - podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, wyjaśniając trudności w poszukiwaniach grobów Żołnierzy Wyklętych.
Kwatera na Łączce  miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie
Kwatera na Łączce – miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w WarszawieFoto: Wikimedia Commons/Zlisiecki, lic. CC-BY-SA-3.0
Posłuchaj
18'08 Prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN o Żołnierzach Wyklętych (Poranek Dwójki)
więcej

1 marca - w Dniu Żołnierzy Wyklętych - poznamy kolejne nazwiska żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy padli ofiarą terroru komunistycznego i zostali pochowani w bezimiennych grobach.

- Miejsca pochówku typujemy po długotrwałej analizie źródeł. Nawet pomyłka o 20 cm może oznaczać porażkę - wyjaśniał prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Nasz gość przywołał przykład grobów odnalezionych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. - Kluczowy okazał się list naczelnika więzienia przy ulicy Kurkowej do wdowy po Feliksie Selmanowiczu "Zagończyku", w którym wskazał on ten właśnie cmentarz. Trudno powiedzieć, czy ten ludzki odruch to chwila słabości czy wyraz autentycznego współczucia - zastanawiał się.

Niestety, o czym także mówił prof. Szwagrzyk, na przeszkodzie poszukiwaniom grobów Żołnierzy Wyklętych staje nieraz polskie prawo oraz niewrażliwość organów ścigania...

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego)

Data emisji: 27.02.2015

Godzina emisji: 6.00

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

 

mm/jp