Powieści na antenie

"Kawalerka z witrażem"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 11:10
W cyklu "To się czyta" od 24 do 28 lipca przedstawiliśmy fragmenty książki "Kawalerka z witrażem" Łukasza Nicpana. Czytał Leon Charewicz. 
Leon Charewicz z książką Kawalerka z witrażem
Leon Charewicz z książką "Kawalerka z witrażem"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

W swojej drugiej prozatorskiej książce Łukasz Nicpan ponownie zanurza się w świat wspomnień. Tym razem jednak zapuszcza się głębiej niż w "Fajerwerkach nad otuliną". W tomie opowiadań "Kawalerka z witrażem" więcej jest odwołań do czasów dzieciństwa spędzonych w powojennej Łodzi i Radomsku (u dziadków). Zresztą nawet kiedy autor przeskakuje do lat 80., to ma się wrażenie, że to ten sam arkadyjski świat z czapkami ze sztucznego misia i z miękkim daszkiem.

Narrator w formie krótkich, a jednak pełnych poezji, opowieści oprowadza czytelnika po swoim życiu i zmieniających się z czasem axis mundi, a u Nicpana magiczne jest wszystko: bona, bo nikt jej nie ma, mrugające zielonym okiem radio Pionier (rówieśnik autora) i elementarz Falskiego. Tu nawet kawalerka ma witraż...

[źródło: materiały wydawcy]

Fragmenty tomu opowiadań "Kawalerka z witrażem" czytał w radiowej Dwójce Leon Charewicz.

Posłuchaj
09:19 2023_07_24 11_00_45_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Łukasz Nicpan "Kawalerka z witrażem", czyta Leon Charewicz - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:28 2023_07_25 11_00_48_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Łukasz Nicpan "Kawalerka z witrażem", czyta Leon Charewicz - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:14 2023_07_26 11_00_07_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Łukasz Nicpan "Kawalerka z witrażem", czyta Leon Charewicz - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:27 2023_07_27 11_01_06_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Łukasz Nicpan "Kawalerka z witrażem", czyta Leon Charewicz - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:10 2023_07_28 11_01_31_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Łukasz Nicpan "Kawalerka z witrażem", czyta Leon Charewicz - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 24-28.07.2023

Godzina emisji: 11.00

pg/mo

Zobacz więcej na temat: opowiadanie

Czytaj także

Feliks Falk o swych opowiadaniach: dobrze się czuję jako dojrzały debiutant

08.05.2023 22:00
- To już moja trzecia książka. Wiele lat temu wydano scenariusze, w zeszłym roku ukazała się autobiografia "Wodzirej i inni", teraz debiutuję w gatunku z wyższej półki, to coś zupełnie innego. Sztuki i scenariusze opierają się na dialogu, innym typie wyobraźni niż opowiadania - mówił w Dwójce Feliks Falk.
Feliks Falk
Feliks FalkFoto: Cezary Pecold/Forum
Posłuchaj
28'00 Feliks Falk o swych opowiadaniach: dobrze się czuję jako dojrzały debiutant (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
więcej

Zamknięcie twórczej biografii

O opowiadaniach zawartych w tomie "Gmach" znakomity reżyser, scenarzysta, malarz i grafik opowiedział w tym wydaniu audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku". - Dobrze się czuję jako dojrzały debiutant, brakowało mi tego, to jest zamknięcie mojej twórczej biografii. To są opowieści pisane w różnym czasie, pierwszą z nich zacząłem pisać ponad 40 lat temu, to miała być powieść. Jednak jestem krótkodystansowcem, w opowiadaniu na kilkudziesięciu stronach mogę zawrzeć pewne przesłanie czy metaforę, którą w literaturze bardzo lubię - powiedział rozmówca Jakuba Kukli.

Dzieje się jak w filmie

Kto zajrzy do tych snutych przez wybitnego twórcę opowieści prawdopodobnych i prawdziwych, ten trafi do świata, w którym znajdzie znane z autopsji doświadczenia. Poczuje absurd dnia codziennego. Ugryzie go sumienie. Nie będzie jednak poddawany ciężkim rekolekcjom. Najważniejsze przecież, aby historie były ciekawe. "Gmachem" rządzi Autor, który umie opowiadać. Proza jak współczesna przypowieść. Zaskakująca alegoriami i iluzorycznym realizmem. "Gmach" ma swoich kafkowskich bohaterów i surrealne rekwizyty. Jest w nim i śmieszno, i straszno. Tu dzieje się jak w filmie.

Oto osiemnaście opowieści uzupełnionych grafikami wykonanymi przez Feliksa Falka. Sprawdźcie, jak żyje się w gmachu, jakie kościotrupy kryją się w szafach, co zrobić, gdy przyjdzie do was zawiadomienie o waszej śmierci, i dowiedzcie się, dlaczego portier to bardzo niebezpieczna profesja.

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
28:00 2023_05_08 21_30_55_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Feliks Falk o swych opowiadaniach: dobrze się czuję jako dojrzały debiutant (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Feliks Falk (reżyser, scenarzysta, dramaturg, malarz i grafik)

Data emisji: 8.05.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Carson McCullers i jej opowiadania

02.06.2023 22:00
O twórczości amerykańskiej pisarki Carson McCullers rozmawialiśmy w tym wydaniu "Strefy literatury".
Carson McCullers
Carson McCullersFoto: Granger History Collection/Forum
Posłuchaj
23'34 Carson McCullers i jej opowiadania (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Pragnęłam jednej konkretnej rzeczy: wyrwać się z Columbus i zostawić po sobie ślad w świecie - pisała Carson McCullers. Gdy miała 17 lat, wyjechała z rodzinnego miasta położonego na amerykańskim Południu, w stanie Georgia, do Nowego Jorku. Miała studiować w słynnej Juilliard School of Music, ale porzuciła pianistykę na rzecz literatury.

Zadebiutowała jako 19-latka w prasie opowiadaniem "Wunderkind". Gdy miała lat 23, ukazała się jej powieść "Serce to samotny myśliwy", która przyniosła tej młodej autorce literacką sławę. Jakość jej pisarstwa nie wynika z jej dojrzałości, lecz czegoś znacznie ją przekraczającego. Czegoś bliskiego raczej powołaniu płynącego z bólu, w jakim rodzi się wielki poeta - pisał krytyk "New York Timesa". Książkę zekranizowano podobnie jak inną powieść McCullers, "W zwierciadle złotego oka". W filmie w reżyserii Johna Hustona zagrali Elizabeth Taylor i Marlon Brando. Wszedł on na ekrany w roku 1967, dwa tygodnie po śmierci Carson McCullers, która od młodości zmagała się z chorobami, niezdiagnozowaną gorączką reumatyczną, przechodziła udary, była częściowo sparaliżowana, okresowo traciła wzrok, zmagała się z depresją i alkoholizmem.

Czy nie ma sposobu, żebyś mogła się bronić i oszczędzać, żebyś się nauczyła żyć mniej dotkliwie i pozostała sobą jako artystka - pytał pisarkę w jednym z listów jej przyjaciel Tennessee Williams.

Carson McCullers zmarła w wieku 50 lat. Niedawno wydano w Polsce tom jej opowiadań "Komu ukazał się wiatr?" w przekładzie Michała Kłobukowskiego. Także opublikowana wcześniej książka Jenn Shapland "Moja autobiografia Carson McCullers" podejmuje tematy związane z życiem i twórczością autorki powieści "Serce to samotny myśliwy". To dobra okazja, żeby o amerykańskiej pisarce porozmawiać.


Posłuchaj
23:34 Dwójka strefa literatury 2.06.2023.mp3 Carson McCullers i jej opowiadania (Strefa literatury/Dwójka) 

Gośćmi "Strefy literatury" byli: Anna Arno - pisarka, eseistka, autorka książek biograficznych - oraz tłumacz Michał Kłobukowski. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 2.06.2023

Godzina emisji: 21.30

mo