Powieści na antenie

"Wczorajsza mgła"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 09:40
W audycji "To się czyta" przedstawialiśmy powieść "Wczorajsza mgła" Leonardo Padury. Akcja książki łączy obraz Hawany na początku XXI wieku z wydarzeniami z lat 50. ubiegłego stulecia. Czytał Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider
Szymon KuśmiderFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Jak czytamy w opisie książki: "Wczorajsza mgła" to powieść, która w zaskakujący sposób splata nocne życie Hawany w latach pięćdziesiątych XX wieku z bibliofilską pasją głównego bohatera i szemranymi interesami półświatka kubańskiej stolicy na początku obecnego stulecia.

Na tle tej porywającej opowieści Leonardo Padura odmalowuje barwny portret współczesnej Kuby, kraju pełnego sprzeczności, balansującego na styku rewolucyjnego socjalizmu i niepohamowanego neoliberalizmu.

Powieść na antenie Dwójki czytał Szymon Kuśmider.


Posłuchaj
10:42 To się czyta 2024_09_23-09-30-42.mp3 Leonardo Padura "Wczorajsza mgła", czyta Szymon Kuśmider – od. 1. (To się czyta/Dwójka)

08:23 To się czyta 2024_09_24 09-31-03.mp3 Leonardo Padura "Wczorajsza mgła", czyta Szymon Kuśmider – odc. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:33 Dwójka to się czyta 25.09.2024.mp3 Leonardo Padura "Wczorajsza mgła", czyta Szymon Kuśmider – odc. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:03 To się czyta 2024_09_26-09-30-22.mp3 Leonardo Padura "Wczorajsza mgła", czyta Szymon Kuśmider – odc. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:53 To sięczyta 2024_09_27-09-30-42.mp3 Leonardo Padura "Wczorajsza mgła", czyta Szymon Kuśmider – odc. 5. (To się czyta/Dwójka)

***

Na audycję "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku (22-26.09) w godz. 9.30-9.40.

dz/am

Czytaj także

"Przysłona" - książka, która czekała na debiut 15 lat. "Pewnego dnia pomyślałam, żeby zajrzeć do tych stron"

04.09.2024 21:25
Na rynku ukazała się książka "Przysłona". Pozycja napisana jest prozą, a jej autorka - poetka Jadwiga Malina - zdradziła w Programie 2 Polskiego Radia, że tekst czekał na publikację kilkanaście lat.
Fragment okładki książki pt. Przysłona. To opowieść o kobietach, którym wielka historia odbiera wszystko. Jeszcze przed ukazaniem się książka dostała Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO
Fragment okładki książki pt. "Przysłona". To opowieść o kobietach, którym wielka historia odbiera wszystko. Jeszcze przed ukazaniem się książka dostała Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCOFoto: mat.pras.
Posłuchaj
29'16 Jadwiga Malina o książce "Przysłona" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

"Przysłona" opowiada o Emilii - emigrantce, która pracuje w Paryżu jako opiekunka starszej osoby. Przypadkowo odkrywa zdjęcie, które może mieć związek z jej rodzinną wsią. Jej babka prosi, by dowiedziała się czegoś więcej o tej fotografii, angażując ją w sprawę zniknięcia pewnej dziewczynki.

Historia powstania książki "Przysłona"

Jadwiga Malina powiedziała, że proces wydania książki rozłożony był na kilkanaście lat. - Zamysł tej książki, bohaterowie i jej układ powstały właściwie 15 lat temu. Taka literatura, tak jak poezja, zawsze ma pod górkę. Napisawszy tę książkę, zgłosiłam się do kilku wydawców. Z nich tylko jedno było zainteresowane, ale ostatecznie stwierdzili, że nie - zdradziła.

- Zawiedziona tym faktem, włożyłam książkę do tzw. szuflady i leżała tam przez wiele lat. Pewnego dnia pomyślałam, że należałoby zajrzeć do tych stron. Po latach wymagała trochę rekonstrukcji, ale tylko w obszarze języka - przyznała autorka.

Poezja vs proza

Zapytana o swoją twórczość poetycką, Jadwiga Malina zdradziła, że nie zamierza z niej rezygnować. - Nie jestem w stanie przewidzieć, co też mi przyjdzie do głowy za rok czy dwa. Jakie możliwości twórcze napotkam. Myślę sobie jednak, że wrócę do wierszy. Jest nawet szansa na wydanie nowego tomu. Nie rezygnuję z poezji - powiedziała.

- Zainteresowało mnie pisanie prozą. Oprócz "Przysłony" piszę cały czas nowe rzeczy. To opowiadania, które mam nadzieję złożyć w jakąś całość i też pokazać światu - wyjawiła Jadwiga Malina.

 

Posłuchaj
29:16 PR2 2024_09_04-17-27-47.mp3 Jadwiga Malina o książce "Przysłona" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Jadwiga Malina (poetka, pisarka)

Data emisji: 4.09.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/kmp

Czytaj także

Artur Domosławski: Ameryka Łacińska to świat pełen sprzeczności

12.09.2024 20:48
- To, co mnie interesuje, to ruchy społeczne, ruchy polityczne oraz przywódcy różnych krajów, którzy w centrum swoich działań postawili kwestię biedy, nierówności, emancypacji i wyzwolenia ludzi nieuprzywilejowanych - mówił w Dwójce Artur Domosławski, autor książki "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" o rzeczywistości w Ameryce Łacińskiej.
Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmiany
Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmianyFoto: Shutterstock/Simon Mayer
Posłuchaj
26'06 Artur Domosławski o książce "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Książka "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" to reportaż, w którym Artur Domosławski weryfikuje mity i legendy oraz przygląda się życiu Latynosów. Swoje spostrzeżenia oparł na obserwacjach, które prowadził przez niemal 30 lat, podróżując do Ameryki Łacińskiej. - Korzystałem z rzeczy, które pisałem wcześniej, ale też z notatek i nagrań. Skomponowałem jednak coś zupełnie nowego, nadałem tej opowieści pewną architekturę - mówił.

Posłuchaj
26:06 Owzk 2024_09_12-17-30-15.mp3 Artur Domosławski o książce "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Obserwacje z podróży po Ameryce

Ameryka Łacińska to olbrzymi obszar, zarówno w sensie geograficznym, jak i społecznym. Jednak mimo zróżnicowania kulturowego czy geograficznego istnieje wiele wątków łączących miejsca, które opisuje Artur Domosławski.

- Ta książka ma bardzo konkretny temat. Są wątki polityczne, społeczne, jest kultura i futbol. Ale nie jest to zbieranina radosnych impresji na różne tematy - wyjaśnił gość audycji. - Kiedy piszę np. o piłce nożnej, próbuję przyglądać się temu, w jaki sposób sport może pomóc w inkluzji osób wykluczonych, biednych - podkreślił.

Wspólny mianownik różnych światów

- Ameryka Łacińska jest obszarem szalenie zróżnicowanym. I geograficznie, i krajobrazowo, i klimatycznie. Bo kiedy skontaktujemy się za pomocą zmysłu wzroku i zapachu z regionem takim jak Karaiby, a potem z Patagonią argentyńską, to są kompletnie różne światy. Ale te światy mają wiele wspólnych mianowników.

Jak mówił Artur Domosławski, tematów, które łączą kraje Ameryki Łacińskiej, jest całkiem sporo. - Konkwista, czyli historia podbojów, niewolnictwo, a potem rozmaite bunty przeciwko opresji, zniewoleniu i dyktaturze. Te wątki interesowały mnie w czasie podróży - podkreślił.

Ameryka Łacińska - kontynent paradoksów

Jak twierdzi, Ameryka Łacińska "to rzeczywistość pełna paradoksów". Z jednej strony wszechobecny maczyzm i np. druzgocąca liczba kobietobójstw w Meksyku, z drugiej zaś - pierwsza kobieta wybrana w tym kraju na prezydenta. Jednak autor książki podkreśla, że społeczeństwo latynoamerykańskie przeszło wiele pozytywnych zmian.

- Byłoby niesprawiedliwością mówić, że szklanka jest do połowy pusta. W Brazylii mamy z powrotem bardzo dobrego prezydenta Lulę, mamy progresywnego prezydenta w Kolumbii, w Chile rządzi Gabriel Boric. Ale nadzieja oznacza, że nie należy spoczywać na laurach. Tych wszystkich praw nikt nikomu nie dał w prezencie, one zawsze muszą być wywalczone. Należy cały czas zachowywać czujność, bo rewolucja nie ma końca - mówił Artur Domosławski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Artur Domosławski (dziennikarz)

Data emisji: 12.09.2024

Godzina emisji: 17.30

am/wmkor