Powieści na antenie

"Do boju"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2025 10:00
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się tom opowiadań powszechnie uznawanego za najważniejszego pisarza chińskiego, ojca chińskiej literatury współczesnej Lu Xuna (1881-1936) - "Do boju". Obejmuje on 14 opowiadań, które ukazały się w Chinach w 1923 roku i zawiera zarówno znane już polskim czytelnikom utwory, jak i zupełnie nowe, które po ponad stu latach doczekały się swego przekładu. I to właśnie je czytał w Dwójce Przemysław Stippa.
Przemysław Stippa z książką Do boju
Przemysław Stippa z książką "Do boju"Foto: Piotr Podlewski/PR

A tak o Lu Xunie pisze tłumaczka i autorka posłowia Katarzyna Sarek:

Nie da się, a przynajmniej nie warto, czytać współczesnej literatury chińskiej nie znając twórczości Lu Xuna. Chińscy pisarze do dziś nawiązują do jego dzieł i stworzonych bohaterów, kłócą się z diagnozami lub popierają jego tezy. Od stu lat te opowiadania stanowią punkt odniesienia w pisaniu o Chińczykach...

I dalej: 

To mistrz obserwacji, wirtuoz satyry, bezlitosny sędzia narodowych przywar i słabości. Patriota o wielkim sercu, który wyznaczył sobie cel - wybudzenie z letargu współobywateli i uzdrowienie ich dusz.


Posłuchaj
10:41 Dwójka to się czyta 31.03.2025.mp3 Lu Xun "Do boju", czyta Przemysław Stippa - fragm. 1 (To sie czyta/Dwójka)

10:39 Dwójka to się czyta 1.04.2025.mp3 Lu Xun "Do boju", czyta Przemysław Stippa - fragm. 2 (To sie czyta/Dwójka)

09:08 Dwójka to się czyta 2.04.2025.mp3 Lu Xun "Do boju", czyta Przemysław Stippa - fragm. 3 (To sie czyta/Dwójka)

09:53 Dwójka to się czyta 3.04.2025.mp3 Lu Xun "Do boju", czyta Przemysław Stippa - fragm. 4 (To sie czyta/Dwójka)

09:40 To się czyta 2025_04_04-09-32-00.mp3 Lu Xun "Do boju", czyta Przemysław Stippa - fragm. 5. (To sie czyta/Dwójka)

 

Obok Katarzyny Sarek, za pierwszy polski przekład opowiadań Lu Xuna odpowiada Maria Jarosz.

Fragmenty tomu "Do boju" czytał na antenie Dwójki Przemysław Stippa.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 31.03-4.04.2025

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce". Chaos ciemności

07.07.2022 11:15
Yan Lianke to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenzurowanych pisarzy chińskich. W cyklu "To się czyta latem" (4-8.07) zaprosiliśmy do wysłuchania fragmentów jego książki "Dzień, w którym umarło słońce" w przekładzie Joanny Krenz. W Dwójce czytał je Krzysztof Kwiatkowski.
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
10'41 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

"Dzień, w którym umarło słońce" to opowieść-baśń, rozgrywająca się w ciągu jednej nocy. Nocy niezwykłej, złowrogiej, pełnej mroku, który jest czymś więcej niż tylko nieobecnością słonecznego blasku. Oto w małej, położonej w górach wiosce mieszka czternastoletni Li Niannian, syn właścicieli zakładu pogrzebowego.

Pewnego wieczoru zauważa coś dziwnego - mimo zapadającego zmroku ludzie nie szykują się do snu, lecz wylegają na ulice i pola, jakby dzień nie dobiegł kresu. Setki mieszkańców w somnambulicznym transie dają upust tłumionym na jawie żądzom. Wkrótce społeczność pogrąża się w chaosie.

"Dzień, w którym umarło słońce" to piąta przełożona na język polski powieść Yana Lianke - jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy chińskich. 

[opis pochodzi od wydawcy]

Na lekturę zaprasza Krzysztof Kwiatkowski:

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

Posłuchaj
10:55 Dwójka to się czyta latem 4.07.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

10:41 Dwójka to się czyta 5.07.2022.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:26 To się czyta latem Dwójka 6 lipiec 2022 11_00_36.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:13 To się czyta latem 7.07.2022.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:35 To się czyta latem Dwójka 8 lipiec 2022 11_01_24.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 4-8.07.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Zobacz więcej na temat: literatura Chiny Dwójka

Czytaj także

"Tysiąc lat radości i trosk". Ai Weiwei o życiu i sztuce

09.02.2023 17:30
- Bardzo wartościowy nurt biograficznej książki Ai Weiweia to pytania: "czym jest współczesna sztuka?", "jakie ma zobowiązania?" i "kim jest artysta wobec dzisiejszego świata?" - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Religa, kierownik Zakładu Sinologii przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Ai Weiwei
Ai WeiweiFoto: J Morc/Shutterstock
Posłuchaj
16'39 "Tysiąc lat radości i trosk". Ai Weiwei o życiu i sztuce (Wybieram Dwójkę)
więcej
  • Gościem czwartkowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" była dr Małgorzata Religa, kierownik Zakładu Sinologii przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Rozmawialiśmy o książce "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia" autorstwa Ai Weiweia - chińskiego artysty, kuratora i architekta.

Podwójna biografia syna i ojca

Książka jest swego rodzaju podwójną biografią. - Z całą pewnością takie było jej założenie, autor wprost zapowiada trzecią biografię - swojego syna. Pierwsza część tej książki jest nie do końca chronologicznym opisem losów jego ojca Ai Qinga, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku w Chinach. Należy do pokolenia literatów męczenników, którzy dużo przeszli od lat 50. do końca rewolucji kulturalnej. Otoczeni są oni ogromną estymą - opowiadała Małgorzata Religa.

Straszne koła historii

Jedną z płaszczyzn książki jest historia Chin. - Chodzi przede wszystkim o wiek XX i początki wieku XXI. Na jej tle mamy opowieść o życiu ojca Ai Weiweia i jest ona reprezentatywna dla tego, co działo się z intelektualistami. Ich początkowe zachłyśnięcie myślą lewicową było potem tym straszniejsze, gdy dostali się w koła historii, która ich miażdży - mówiła rozmówczyni Jakuba Kukli.


Posłuchaj
13:53 2023_02_09 16_32_00_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 "Tysiąc lat radości i trosk". Ai Weiwei o życiu i sztuce (Wybieram Dwójkę)

 

W dniu, w którym chciał wyjechać z Chin, Ai Weiwei został zatrzymany przez tajną policję. Podczas trzymiesięcznego pobytu w areszcie uświadomił sobie, jak niewiele wie o losach swojego ojca, Ai Qinga, niepokornego poety, uznanego w czasie rewolucji kulturalnej za wroga ludu. Tak zrodziła się książka będąca piękną, intymną opowieścią o dwóch artystach poszukujących wolności i ich relacjach z opresyjnym reżimem - to fragment opisu książki "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia".

Przenosi ona czytelników z Chin początku XX wieku do Paryża, a stamtąd do Szanghaju. Obserwujemy pierwsze sukcesy literackie Ai Qinga, życie w mieście Wuhan, oblężonym przez japońskie wojsko, kontakty z Mao Zedongiem, budowę komunistycznych Chin i zsyłkę do kolonii karnej. Trafił do niej z dziesięcioletnim synem - Ai Weiweiem - jako "prawicowy reakcjonista". 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Małgorzata Religa (kierownik Zakładu Sinologii przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 16.30

pg/mo