Powieści na antenie

"Herbert. Biografia"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:09
W Dwójce przedstawiliśmy fragmenty długo oczekiwanej dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta pióra Andrzeja Franaszka w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego.
Audio
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 10. (To się czyta/Dwójka)
Andrzej Franaszek Herbert. Biografia
Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia"Foto: Piotr Piorun/PR

herbert1200.jpg
"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży"

Książka, która 18 kwietnia ukaże się na rynku wydawniczym, nosi tytuł "Herbert. Biografia". Tom pierwszy ma podtytuł "Niepokój", drugi: "Pan Cogito". Krakowskie Wydawnictwo Znak tak opisuje tę publikację: "Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała".

*** 

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16.04-27.04.2018

Godzina emisji: 10.45

mat. prom./jp/pg

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert biografia

Czytaj także

400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

06.09.2018 11:00
W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta Program 2 Polskiego Radia prezentuje cały dorobek poety – począwszy od debiutanckiego tomiku "Struna światła", poprzez prozę poetycką, aż do wierszy z ostatniego tomu "Epilog burzy". W tym cyklu premierowo czterdzieści wierszy Herberta z tomów:  "Pan Cogito", "Raport z oblężonego miasta", "Elegia na odejście", "Rovigo" i "Epilog burzy" przeczyta Andrzej Seweryn!  
Zbigniew Herbert
Zbigniew Herbert Foto: PAP/CAF/Piotr Janowski

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Od 1 marca do końca grudnia zaprezentujemy cykl "Herbert w Kanonie. Kanon Herberta". Codziennie od poniedziałku do piątku, zawsze ok. godz. 12.10, będziemy słuchać wierszy Zbigniewa Herberta w wykonaniu autora lub w interpretacji znakomitych polskich aktorów.

Korzystamy z nagrań archiwalnych Polskiego Radia - m.in. Zbigniewa Zapasiewicza, Gustawa Holoubka czy Jerzego Kamasa  Także na potrzeby cyklu przygotowanego z okazji Roku Zbigniewa Herberta radiowa Dwójka nagra niektóre wiersze autora "Pana Cogito" po raz pierwszy. Usłyszymy około 400 utworów – od wierszy z tomu "Struna światła" z 1956 roku, po ostatnie utwory poetyckie Zbigniewa Herberta z tomu "Epilog burzy" z 1998 roku. 

Zaprasza Dorota Gacek

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert poezja

Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie Korespondencja - okładka książki
Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja" - okładka książkiFoto: mat. prom.
Posłuchaj
39'27 Fragmenty audycji "Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego" (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

herbert_pap_1200.jpg
400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

"Jesteś mi potrzebny do życia", pisał w liście do Józefa Czapskiego Zbigniew Herbert. Z kolei malarz, wspominając spotkanie z poetą i jego żoną Katarzyną w Berlinie, tak odpowiadał w liście przyjacielowi: "Byłem u Was i z Wami szczęśliwy".

92 listy pisane przez obu przyjaciół, a także przez żonę poety i siostrę Józefa Czapskiego - Marię, przeczytać możemy w książce wydanej właśnie przez Fundację Zeszytów Literackich. To świadectwo niezwykłej więzi łączącej poetę i malarza od chwili, gdy się poznają w 1958 roku. Wtedy Zbigniew Herbert przyjeżdża po raz pierwszy do Francji dzięki stypendium Związku Literatów Polskich. Od tego czasu przez wiele lat piszą do siebie listy i spotykają się, gdy tylko to jest możliwe. Rozmawiają w tej korespondencji o malarstwie i poezji, o wierszach Herberta, które są Czapskiemu najbliższe, także o wierze, o sytuacji politycznej w Polsce, sensie emigracji, również żartują. Herbert tytułuje Czapskiego "Panie Majorze" i podpisuje list "Herbert, st. strzelec (w cywilu modelka)".


czapski_663x364.jpg
Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia

Są w tych listach sprawy dla obu najważniejsze. Czapski w jednym z listów do Herberta wyznaje: "To, co piszesz w liście, właściwie do tego stopnia jest mi bliskie, że mam wrażenie, że myśli mam zupełnie te same, tylko nie umiem ich jak ty wyrazić. Właściwie jest to nieustannie ten sam temat tego okrucieństwa losu, na które nie ma wytłumaczenia i trzeba je przyjąć jako jedną z tajemnic, które przyjąć można tylko w innej skali i w innym wymiarze przeżycia".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Katarzyna Herbert, Adam Zagajewski, Emilia Olechnowicz, Jan Strzałka, Mikołaj Nowak-Rogoziński

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg