Powieści na antenie

"Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:11
W tygodniu (27.09-1.10) w cyklu "To się czyta" przypomnieliśmy głośną książkę legendarnego krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa - "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", której nowe wydanie, ze wstępem i dodatkowym rozdziałem Jacka Hawryluka, ukazało się nakładem wydawnictwa ZNAK. Czytał Jarosław Gajewski.
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: Kusinski Wojciech/PR

Posłuchaj
09:41 Dwójka to się czyta 27.09.2021.mp3 Jerzy Waldorffa "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwójka to się czyta 28.09.2021.mp3 Jerzy Waldorff "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:28 2021_09_29 11_02_49_PR2_To_sie_czyta.mp3 Jerzy Waldorff "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:37 Dwójka to się czyta 30.09.mp3 Jerzy Waldorff "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:22 To się czyta Dwójka 1 październik 2021 11_01_54.mp3 Jerzy Waldorff "Wielka Gra - rzecz o Konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

    

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

"Wielka gra to książka szczególna i bardzo osobista - pisze we wstępie Jacek Hawryluk – historia Konkursów Chopinowskich, których Waldorff był świadkiem od samego początku. Od 1927 roku, gdy w majątku na poznańskiej wsi próbował za wszelką cenę zbudować radio, by słuchać transmisji. Potem obserwował zmagania już "od środka", w Filharmonii w Warszawie. Waldorff, dusza towarzystwa, przyjaźnił się z występującymi pianistami, a po II wojnie stał się prawdziwą wyrocznią, człowiekiem, którego opinii się słuchało i który, jak to on, nie wahał się ostro krytykować swych oponentów oraz kontrowersyjnych werdyktów jury. Dziś często brakuje nam takiego bezpośredniego i bezkompromisowego głosu".

Konkurs Chopinowski - gra o wszystko. Jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych. Zwycięstwo otwiera drogę do światowej sławy. Jeden mały błąd wystarczy, żeby marzenia legły w gruzach...

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 27.09-1.10.2021

Godzina emisji: 11.00-11.10

Czytaj także

Francuska wojna na V Konkursie Chopinowskim

08.10.2015 12:33
V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w roku 1955 przebiegał w cieniu konfliktu między francuskimi jurorami Lazare Lévy i Marguerite Long.
Gościem Komitetu V Konkursu im. Fryderyka Chopina była królowa Elżbieta Belgijska (dama w białej sukni). Zasiadała w loży honorowej podczas uroczystości wręczania nagród laureatom
Gościem Komitetu V Konkursu im. Fryderyka Chopina była królowa Elżbieta Belgijska (dama w białej sukni). Zasiadała w loży honorowej podczas uroczystości wręczania nagród laureatomFoto: PAPCAF/Jerzy Baranowski
Posłuchaj
04'57 Jerzy Waldorff wspomina V Konkurs Chopinowski (Dwójka)
więcej

Serwis specjalny >>>
Konkurs Chopinowski 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

- Oni pokłócili się na innym konkursie w Paryżu, gdzie zaczęli się bić na estradzie. Włączyła się w to publiczność i oni musieli uciekać przez kuchnię - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff.

W Warszawie podczas Konkursu Chopinowskiego Lazare Lévy i Marguerite Long kontynuowali swoją wojnę poprzez oceny wystawiane występującym pianistom.

***

Tytuł audycji: Kronika Konkursu Chopinowskiego

Z nagrań archiwalnych: Jerzy Waldorff (pisarz, krytyk muzyczny)

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 19.40

bch/mc

Czytaj także

Jerzy Waldorff oprowadza po Konkursach Chopinowskich

02.03.2017 08:00
- Pierwszego konkursu słuchałem na głuchej wsi w Rękawczynie pod Trzemesznem za pośrednictwem aparatu Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu legendarny krytyk muzyczny.
Jerzy Waldorff
Jerzy WaldorffFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski
Posłuchaj
29'57 Najciekawsze historie z Konkursów Chopinowskich (Dwójka)
więcej

Seong Jin Cho 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Gawędy Jerzego Waldorffa o Konkursach Chopinowskich przypomnieliśmy z okazji 207. rocznicy urodzin Chopina oraz 80. urodzin Dwójki.

Pierwszych konkursowych występów, które odbyły się w roku 1927, Jerzy Waldorff słuchał na wsi u rodziców za pomocą słuchawek Blaupunkt przypiętych do aparatu radiowego Superheterodyna. – Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności – mówił. Wspominał też sytuację, gdy słuchawki na uszy założyła jego babka. Usłyszała ona jednak coś zupełnie innego niż muzykę Chopina.

Pisarz przywołał także gorącą atmosferę III Konkursu, podczas którego warszawska publiczność upodobała sobie przepiękne pianistki z Japonii. Jury, w składzie którego znalazł się m.in. ostatni uczeń Liszta, doceniło natomiast pianistów rosyjskich oraz naszego Witolda Małcużyńskiego (III nagroda). Ten ostatni nie tylko rozpoczął na Konkursie Chopinowskim błyskotliwą karierę, lecz także poznał miłość swojego życia.

W audycji zabrzmiały także archiwalne wypowiedzi Jerzego Żurawlewa, Stefana Wysockiego, Jana Ekiera oraz Andrzeja Jasińskiego. Przypomnieliśmy również fragmenty różnych uroczystości związanych z Konkursami Chopinowskimi.

***

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mz