Powieści na antenie

"Kwatera bożych pomyleńców"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 11:15
W tygodniu od 31 lipca do 4 sierpnia w naszym cyklu, w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, przypominaliśmy fragmenty książki Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". Wydanie pierwsze, ocenzurowane, ukazało się w 1959 roku, a pierwsze, nieocenzurowane dopiero w 2008 roku, nakładem wydawnictwa Antykwariat Książek. Czytał Jarosław Gajewski.
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: PR2

Przedstawione w książce wypadki rozgrywają się w 1944 roku w Warszawie, w samym środku miasta, na ulicy Żurawiej. W wypożyczalni książek czterech starszych panów Afrykander, Quadratus, Tatar i pan Wincenty spotyka się codziennie wieczorem. Opowiadają sobie różne ciekawe historie zasłyszane, wyczytane lub wyjęte z własnego życia, przy czym obowiązuje ich zakaz poruszania tematów przygnębiających.

To nie byle jakie postaci, wyjątkowi dziwacy i oryginały: lekarz, dziennikarz, inżynier i doktor nauk humanistycznych. Próbują oswoić ponurą rzeczywistość kolejnych dni powstania, które dzieje się na ulicach walczącego miasta.

Czytał Jarosław Gajewski.


Posłuchaj
10:39 Dwójka to się czyta 31.07.2023.mp3 Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:37 Dwójka to się czyta 1.08.2023.mp3 Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:41 2023_08_02 11_01_55_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:24 2023_08_03 11_01_11_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:32 2023_08_04 11_04_23_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 31.07-4.08.2023

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

Dwójkowe audycje w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

28.07.2023 11:44
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania specjalnych audycji z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pomnik powstańców warszawskich w Warszawie
Pomnik powstańców warszawskich w WarszawieFoto: Shutterstock

Od poniedziałku (31 lipca) do piątku (4 sierpnia) specjalne odsłony naszych cykli

O godz. 11.00 w audycji "To się czyta" prezentujemy fragmenty "Kwatery bożych pomyleńców" Władysława Zambrzyckiego w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

W cyklu "Głosy z przeszłości" o godz. 12.45 słuchamy wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego: Eugeniusza Tyrajskiego, Jolanty Kolczyńskiej, Zbigniewa Galperyna, Danuty Rossman i Stanisława Likiernika.

W poniedziałkowy wieczór, 31 lipca, w "Rozmowach po zmroku" zaprosiliśmy na audycję Małgorzaty Szymankiewicz pt. "Kopiec Powstania Warszawskiego".

1 sierpnia

O godz. 15.00 specjalna audycja Doroty Gacek pt. "Przyjaciele, poeci, powstańcy" - o przyjaźni Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

O godz. 17.00 po powstańczych syrenach na naszej antenie słuchowisko Bożeny Markowskiej pt. "Szpital Dobrej Woli". 

W "Letniej promenadzie" o godz. 19.00 muzyka z Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XII" z 2015 roku. Posłuchaliśmy koncertu Chóru Polskiego Radia i Hop-Beats Percussion Group pod dyrekcją Izabeli Polakowskiej-Rybskiej i Wojciecha Michniewskiego oraz solistów. W repertuarze m.in. Stabat Mater Karola Szymanowskiego, Lacrimosa na sopran, chór mieszany i organy Witolda Lutosławskiego oraz Psalmy Dawida Krzysztofa Pendereckiego.

W programie również Suonata Varsavia na skrzypce i fortepian (opr. na orkiestrę kameralną) Niccolo Paganiniego, w wykonaniu Jakuba Jakowicza - skrzypce oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Audycję poprowadził Marcin Majchrowski.

Informacje o obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na naszej antenie również w "Poranku Dwójki", "Wiadomościach kulturalnych" i audycji "Wybieram Dwójkę".

mo

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie Dwójka

Czytaj także

"Miłość istnieje zawsze" - to hasło tegorocznych obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

28.07.2023 12:13
Warszawa jak co roku o tej porze przygotowuje się do tego ważnego wydarzenia. 1 sierpnia odbędą się m.in. koncerty, spektakl teatralny, spotkania z powstańcami i ich rodzinami.
Pomnik Powstańców Warszawskich w Warszawie
Pomnik Powstańców Warszawskich w WarszawieFoto: Foto: Shutterstock
Posłuchaj
04'54 Warszawa przygotowuje się do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
więcej

W najważniejszych miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty. Środowisko wodniaków organizuje coroczny rejs po Wiśle, a jego uczestnicy o godzinie W złożą na rzece wieniec. Hasło obchodów - "Miłość istnieje zawsze – wolność łączy" - to nawiązanie do słynnego zdjęcia, które przedstawia powstańczy ślub państwa Biegów. - Razem przeżyli potem 75 lat – przypomina dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Powstańcy i władze stolicy jak co roku podpisali apel w sprawie godnego uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zastępca Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz powiedział, że dla uczestników powstania ważna jest pamięć międzypokoleniowa. Stąd prośba do warszawiaków o zatrzymanie się 1 sierpnia o godzinie 17 na ulicach miasta.

W apelu podpisanym przez władze Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK czytamy: "1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny, miasto w godzinę +W+ zatrzyma się na symboliczną minutę w geście najwyższego szacunku i pamięci o Powstaniu. Apelujemy: zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach i na ścieżkach rowerowych, bądźmy razem w tym niezwykłym momencie”.

IAR/ep