Nauka

Piknik Naukowy 2011 na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 12:39
W sobotę w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Hasłem tegorocznego Pikniku Naukowego jest "Wolność"

Jedynka

Przez cały dzień radiowa Jedynka będzie przeprowadzać relacje na żywo. Warto więc słuchać jedynkowych dzienników, gdyż w ramach każdego pojawi się garść informacji z imprezy.

W programie "Cztery Pory Roku" w godz. 9.00 – 12.00 Dorota Truszczak prowadzić będzie Quiz Popularnonaukowy.

Obszerne relacje na żywo także w "Sobocie z Jedynką" o godz. 15. i 17.

W audycji "Wieczór Odkrywców" o godz. 20.00, Krzysztof Michalski będzie rozmawiał z doktorantami z Instytutu Biologii Doświadczalnej -Pauliną Jedynak i Maciejem Czerkiesem.

Goście radiowej Jedynki będą na Pikniku Naukowym namawiać zwiedzających do tego, by stali się badaczami. Zainteresowani będą mogli usłyszeć także, jak funkcjonuje nasz mózg podczas procesu zapamiętywania, uczenia się, czytania czy rozróżniania kolorów.

Na ich stoisku będzie można podglądać tajemnice mikroświata przy użyciu mikroskopu lub stworzyć magiczny, kolorowy eliksir.

Najbardziej dociekliwi będą mogli dowiedzieć się, dlaczego ulegamy iluzjom oraz poznać ich biologiczne podstawy.

Poznają też tajemnice molekularnego funkcjonowania układu odpornościowego.

Dwójka

W Dwójce Pikniku porozmawiamy przede wszystkim w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Piknik Naukowy Polskiego Radia na antenie Dwójki Archeologia na Pikniku, fot. M. Kwaśnicka.

Obozowisko łowców nosorożców sprzed 15 tys. lat (!) odkryto w okolicy Sandomierza.

Co można wyczytać z kości zwierząt oraz śladów znajdujących się na ich powierzchni?

Czy zwierzęta epoki lodowcowej można zrekonstruować tak, jak twarz Kopernika?

Jakie tajemnice odkrywa archeologia podwodna?

Dlaczego róża jest symbolem wolności?

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik nie tylko w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie – ale także na antenie Dwójki, gdzie gościć będziemy prof. Magdalenę Fikus, prof. Władysława Duczko, Cezarego Krawczyńskiego i Marcina Wagnera.

Do "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zaprasza – w sobotę 28 maja o godz. 16.00 – Hanna Maria Giza.

O Pikniku Naukowym będziemy również mówili w sobotnim Poranku Dwójki.

Trójka

W Trójce relacji z Pikniku Naukowego będzie można posłuchać w serwisach informacyjnych o godzinie 10, 16 i 18. Od 12 do 14 na żywo z Parku, będzie także specjalne wydanie Radiowego Domu Kultury. Audycję będą prowadzić Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Jan Niebudek. W czasie audycji poznamy również trzech finalistów konkursu na "Lepieja Naukowego".

 

Czwórka

237 stanowisk na 40 000 m kw, a na nich 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Nie zabraknie też stanowisk Czwórki – Radia z Wizją i naszych dziennikarzy, którzy na bieżąco będą Was informowali, co ciekawego dzieje się na Pikniku.

 

Czwórka na Pikniku Naukowym14. Piknik Naukowymateriały promocyjne

Wspólną zabawę na Pikniku Naukowym w Warszawie zaczniemy dokładnie o 11.00. Słuchając i oglądając nas cały dzień, aż do godziny 18.00 będziecie się mogli spodziewać konkursów, porywających relacji reporterów eksperymentujących na własnej skórze z grawitacją czy np. z płomieniami, a także interesujących wywiadów w czwórkowym studiu plenerowym, przeprowadzanych przez Justynę Dżbik i Kubę Marcinowicza.

Co zatem Wam zaserwuje Czwórka?

Na pierwszy ogień pójdzie Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, zatem będzie dużo, ale – jak to na Pikniku – mało skomplikowanie o najnowszych technologiach.

Następnie w naszym studiu plenerowym pojawi się zwycięzca konkursu facebookowego, który powie nam między innymi, co on najchętniej polecałby zobaczyć na Pikniku.

Porozmawiamy też z przedstawicielem Koła Naukowego Robomatic o działaniu helikoptera czterowirnikowego i robocie mikro-maus, jak również z gościem z Biura Edukacji Narodowej IPN o grze planszowej "Kolejka", nawiązującej do PRL-owskiej codzienności.

I co jeszcze? Na przykład inteligentne domy, a właściwie systemy sterowania nimi, o których opowie gość z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Czyli, jak to mówią "Wolność Tomku w swoim domku".

Zaprosimy też do studia przedstawicieli Fundacji Fabryka Talentów, którzy zademonstrują nam ciekawe zabawki edukacyjne.

Ale to wciąż nie wszystko! W ciągu całego dnia będziemy kilkanaście razy łączyli się z naszymi reporterami, którzy krążąc po terenie Pikniku będą wyszukiwali dla Was co ciekawsze atrakcje.

Bądźcie z nami! Odwiedźcie namioty Czwórki – Radia z Wizją! Znajdziesz nas w sektorze 1 – stanowisko nr 5 i 6, w sektorze 2 – nr 86 wall – nr 243 i w sektorze 3 – nr 123.

Dojazd na Piknik ułatwi Wam specjalnie uruchomiona linia autobusowa nr 971, która co 10 minut będzie dowozić wszystkich chętnych z centrum Warszawy (z Ronda Dmowskiego) w kierunku Torwaru.

Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

 

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie Pikniku Naukowego

Czytaj także

Eksperymentalnie i ekstremalnie ciekawie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 06:00
Nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata – również tego codziennego, pozornie zwykłego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2011: gdańska Fabryka talentów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 08:00
Na Pikniku będzie mnóstwo robotów. Część z nich przyjedzie z Gdańska. Nauczymy się je budować i programować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2011: Polska archeologia latawcami stoi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 09:12
- W Egipcie latawiec spadł nam na ruchliwą drogę i zatrzymaliśmy ruch. Aparat przeżył. Tego na Pikniku Naukowym byśmy nie chcieli - opowiada archeolog i fotograf Miron Bogacki w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2011: Poznaj redakcję portalu polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 07:00
Na Pikniku Naukowym spotkasz nie tylko naukowców i popularyzatorów nauki. Poznasz dziennikarzy Polskiego Radia i nas, redaktorów portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń