Nauka

Festiwal Nauki startuje już dzisiaj!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 17:00
Ponad 600 wykładów, debat, pokazów i wycieczek oraz blisko 1000 pracowników naukowych – to zaplecze i armia tegorocznego Festiwalu Nauki, który rusza 21 września. Patronem imprezy jest Polskie Radio.
Festiwal Nauki startuje już dzisiaj
Foto: Festiwal Nauki.

Gdzie szukać drugiej Ziemi, dlaczego samoloty nie mają prawa latać, ile mogą kosztować pieniądze, jakie były największe wpadki nauki i jak rośliny odbierają świat ? Festiwal Nauki to wyjątkowa okazja, aby spotkać najwybitniejszych polskich naukowców i dowiedzieć się, nad czym pracują.

10-dniowa impreza to setki pokazów, doświadczeń, debaty i spotkania z ciekawymi badaczami. Profesor Krzysztof Wielecki z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii APS podkreśla, że warto takie imprezy organizować. Każdy Festiwal to ogromne kolejki - tak dużo jest zainteresowanych. Za każdym razem coraz więcej. - Ci, którzy podejrzewają, że Polacy nie rozumieją potrzeby nauki, mylą się. Także sukces Pikniku Naukowego, imprezy Polskiego Radia i Centrum Kopernik, dowodzi, że naszym rodakom zależy, że chcą rozumieć świat i nie obawiają się wiedzy - mówi. 

Całe wydarzenie uroczyście otwarte zostanie wykładem "W poszukiwaniu nowej Ziemi”, który wygłosi profesor Andrzej Udalski z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dalsze wydarzenia festiwalowe będą dotykały najróżniejszych dziedzin wiedzy. Zdaniem prof. Wieleckiego właśnie taka różnorodność jest kluczem do powodzenia - Sukces gospodarczy w dużej mierze zależy od poziomu kulturowego społeczeństwa. Naukowcy powinni pokazywać świat, który się zmienia, i to, jak zmienia się człowiek. Zrozumieliśmy wreszcie, że nie można rozwijać tylko pewnej partii szarych komórek. Takie społeczeństwa skazane są na niepowodzenie - dodał.

Patronat nad imprezą, która potrwa do 30 września, ma Polskie Radio S.A.

(ew/ei/Jedynka)

Polskie Radio poleca piątkowy wykład:
Uniwersytet Warszawskiul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Nowa Aula w Starym BUW

W poszukiwaniu nowej Ziemi – prof. Andrzej Udalski (Centrum Astronomiczne UW), godz. 18.00

Od prawie 20 lat jesteśmy świadkami (a także uczestnikami) niesłychanie szybkiego postępu w jednej z najbardziej aktywnych dziedzin współczesnej astrofizyki - poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Po okresie pierwszych odkryć, na które społeczność astronomiczna czekała długie dziesięciolecia, planety odkrywane są obecnie coraz częściej, a dzięki wyrafinowanym technikom udaje się już znajdować ciała nawet tak małe, jak nasza Ziemia. Odkrycia ostatnich kilkunastu lat zmieniły całkowicie naszą wiedzę o budowie układów planetarnych i dają nadzieję na skonstruowanie spójnego obrazu ich powstawania oraz ewolucji.

W trakcie wykładu przedstawiona będzie krótka historia poszukiwań planet pozasłonecznych, omówione podstawowe techniki ich odkrywania, najważniejsze bieżące problemy tej dziedziny nauki oraz perspektywy znalezienia bliźniaków Ziemi.

Czytaj także

Nauka nie tylko dla naukowców

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 10:36
Takie przesłanie towarzyszy nowo powstałemu ruchowi apolitycznemu – Obywatele Nauki. Jego inicjatorzy byli gośćmi Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się Festiwal Nauki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 14:00
Gdzie szukać drugiej Ziemi, dlaczego samoloty nie mają prawa latać, ile mogą kosztować pieniądze, jakie były największe wpadki nauki i jak rośliny odbierają świat? W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 21-30 września.
rozwiń zwiń