Nauka

Internauto! Po galaktykach czas na plankton

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 14:20
Internauci z całego świata mogą pomóc naukowcom w poznaniu różnorodnych gatunków organizmów i roślin, które wchodzą w skład planktonu. W akcji bierze udział Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Internauto Po galaktykach czas na plankton
Foto: Kzrulzuall/Wikimedia Commons/CC

Dzięki temu serwis PlanktonPortal.org wystartował także w polskiej wersji językowej.

Plankton to unoszące się w wodzie maleńkie organizmy zwierzęce i roślinne. - Plankton, którego w ciągu roku powstają dziesiątki miliardów ton, to największy magazyn biomasy na Ziemi - informują przedstawiciele Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz New Space Foundation, którzy pomagają rozwijać platformę nauki społecznościowej Zooniverse. - Odgrywa również ważną rolę w obiegu węgla w przyrodzie. W cyklu tym energia słoneczna i dwutlenek węgla są wychwytywane na powierzchni oceanu a następnie są uwalniane w innym obszarze dla innych organizmów - czytamy z kolei na stronie projektu.

Serwis działa od września 2013 roku. Każdy internauta może pomóc w poznawaniu tajemnic podmorskiego mikroświata. Wystarczy przejść krótkie przeszkolenie. - Ludzki mózg doskonale sobie radzi z rozpoznawaniem nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, czy wręcz tylko ich fragmentów. Robi to dużo lepiej niż dostępne obecnie programy komputerowe, które są wstanie rozróżnić co najwyżej krewetkę od meduzy. Nie pozwala to na wykonanie klasyfikacji na poziomie poszczególnych gatunków - to dlatego niezbędna jest pomoc internautów - wyjaśniono w komunikacie.

Badania prowadzone z udziałem internautów pomogą lepiej zrozumieć, jak różne gatunki wchodzące w skład planktonu żyją, jak się rozmnażają, w jaki sposób przemieszczają i jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Dzięki temu specjaliści będą mogli wysnuć wnioski dotyczące różnic między akwenami, ocenią bogactwo planktonu i określą sposoby, na jakie możemy te cenne organizmy chronić.

Strona „Planktonportal” prowadzona jest w ramach serwisu nauki społecznościowej Zooniverse.org. Pierwszy projekt - Galaxy Zoo - rozpoczął swoje działanie w roku 2007. Chodziło wówczas o klasyfikowanie galaktyk. Teraz w serwisie znajduje się już aż 18 projektów naukowych dotyczących astronomii, biologii czy archeologii, wspieranych pracą 900 tys. internautów-wolontariuszy.

W oparciu o pracę internautów powstało już 54 pełnowartościowych prac naukowych. Masz ochotę pomóc?

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia