Nauka

Co w nauce AD 2014?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 14:50
Polecamy krótki przegląd ciekawych tematów badawczych. Spotkanie sondy z kometą, okulary Google w każdym domu, mapa mózgu. Co jeszcze nas czeka?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

 

Bliskie spotkania Rosetty

20 stycznia obudzi się sonda Rosetta. Od 42 miesięcy hibernuje w przestrzeni kosmicznej, oczekując na spotkanie z „żywą” kometą  67P. Do zbliżenia dojdzie w sierpniu, a w listopadzie Rosetta wystrzeli w stronę asteroidy próbnik, który pobierze fragment komety, aby go zbadać.

Poznamy mózg 

W październiku 2013 wystartował najbardziej zaawansowany projekt badań ludzkiego mózgu - The Human Brain Project przy lozańskim Federalnym Instytucie Technologii. 250 naukowców stworzy komputerową symulację ludzkiego mózgu, a następnie wirtualne neurony będą poddawane działaniu wirtualnych leków. Celem projektu jest utworzenie szczegółowej mapy ludzkiego mózgu i pomoc w diagnozowaniu oraz terapii schorzeń neurologicznych.

Sławy polecą w kosmos

W 2014 roku na orbitę udadzą się pierwsi turyści. Firma Virgin Galactic chce rozpocząć regularne rejsy właśnie w tym roku. Pierwsi chętni już są, m.in. piosenkarka Katy Perry.

Mur z lodu osłoni reaktor 

Minionego lata japońska firma Tepco przyznała, że podczas trzęsienia ziemi z elektrowni atomowej w Fukushimie wyciekło do gleby ponad 300 ton zakażonej wody. Aby zapobiec powtórzeniu tej katastrofy, Tepco chce w tym roku stworzyć w ziemi lodową ścianę, która w przyszłości powstrzyma takie wycieki.

Mniej inwazyjna diagnostyka raka 

Nie będzie już trzeba robić bolesnych biopsji, a przynajmniej nie zawsze i nie wszędzie. Biopsje mogą powodować zapalenia i często ich wyniki są jednoznaczne wówczas, kiedy choroba jest już zaawansowana. 
Firma Exosome Diagnostics opracowała metodę diagnostyki raka na podstawie analizy RNA zawartego w wydzielinach organizmu, na przykład skrawków tkanek znajdujących się w ludzkim moczu. 
Jeszcze inna firma, Caris Life Sciences, zidentyfikowała proteiny związane z różnymi guzami. Prosty test krwi pozwoli postawić diagnozę. Oba odkrycia znajdą swoje zastosowanie komercyjne, które poznamy w tym roku.


Google Glasses pod strzechy 

Okulary Google mają trafić do użytkowników w 2014 roku. Urządzenie pozwoli swojemu użytkownikowi identyfikować i zdobywać dane na temat wszystkiego, co aktualnie widzi. Cukrzycy będą mogli np. poznać skład tego, co aktualnie znajduje się na ich talerzu. Czy oznacza to oniec prywatności?

Tajemnice jeziora Wostok

2014 rok przyniesie na pewno kolejne dane na temat odciętego od świata jeziora Wostok na Antarktydzie. W 2013 roku pobrano próbki wody znajdującej się 4 km pod powierzchnią lodu. Trwają analizy chemiczne i biologiczne. Ich wyniki poznamy wkrótce.

(ew/NewScientist/PopSci)

Zobacz więcej na temat: NAUKA