Nauka

Bakterie zatrzymają pustynie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:00
Dzięki mikroskopijnym sinicom Chińczycy chcą powstrzymać pustynnienie swojego kraju.
Bakterie zatrzymają pustynie
Foto: Glow Images/East News

Jak informuje „New Scientist", metodę walki z pustynnieniem opracowała Chunxiang Hu z Instytutu Hydrobiologii Chińskiej Akademii Nauk w Wuhan.

Pustynnienie jest poważnym kłopotem zwłaszcza w północnych Chinach. Nadmierne wypasanie bydła zniszczyło tam warstwę mchów i porostów, wiążących glebę. Obszary pustynne zwiększają się, pochłaniając także drogi czy linie kolejowe. Burze piaskowe grożą zaś nawet dużym miastom.

Wydmy obsiewa się trawą, ale to nie wystarcza. Teraz wydmy takie pokrywane są dodatkowo mieszaniną zawierającą sinice (cyjanobakterie), gromadę organizmów samożywnych (zdolnych do fotosyntezy). Tworzą one lepkie włókna, które utrzymują w miejscu cząstki gleby i zapobiegają ich wywianiu. Ponadto w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i dostarczają glebie potrzebnej materii organicznej.

Metoda "obsiewania" sinicami stosowana jest obecnie do zabezpieczania obrzeży dróg, linii kolejowych oraz granic oaz i ziem uprawnych. W ciągu następnych pięciu lat program ma objąć 133 kilometry kw. powierzchni.

Naukowcy od lat 1980. pracują nad bakteriami, które zatrzymają wydmy. Jak dotąd nikt nie wypróbował takiej metody na większą skalę. Zobaczymy, czy Chińczykom uda się eksperyment z sinicami.

(ew/PAP-Nauka w Polsce/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: NAUKA