Nauka

Słońce: kolejne plamy i silne rozbłyski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 17:00
Na powierzchni Słońca widoczna jest ogromna grupa plam słonecznych. W dodatku popisuje się ona najbardziej energetycznymi wybuchami klasy X. Będą zorze!
Słońce: kolejne plamy i silne rozbłyski
Foto: NASA/ISS

 

Słońce: kolejne plamy i silne rozbłyski
Na powierzchni Słońca widoczna jest ogromna grupa plam słonecznych. W dodatku popisuje się ona najbardziej energetycznymi wybuchami klasy X.
Jak donosi serwis SpaceWeather.com, na powierzchni naszej dziennej gwiazdy sporo się dzieje. Liczba Wolfa określająca aktywność Słońca jest obecnie bardzo wysoka i sięga prawie 200. Obszar aktywny 1944 to zaś jedna z najpotężniejszych grup plam słonecznych w ostatnich latach.
Obszar 1944 ma potężną energię, która pozwala mu popisywać się najbardziej energetycznymi wybuchami. Do takiego doszło we wtorek o godzinie 19.32 naszego czasu. Wybuch został zaklasyfikowany jako X1. Cząstki poleciał prosto w naszą stronę. Dzisiaj możliwe są zatem zorze polarne i zakłócenia łączności.

Jak donosi serwis SpaceWeather.com, na powierzchni naszej dziennej gwiazdy sporo się dzieje. Liczba Wolfa określająca aktywność Słońca jest obecnie bardzo wysoka i sięga prawie 200. Obszar aktywny 1944 to zaś jedna z najpotężniejszych grup plam słonecznych w ostatnich latach. To ciekawe, ponieważ obecne maksimum słoenczne uchodzi za jedno z najsłabszych w historiii, a wielu naukowców sądziło, że miało mieć już największe "atrakcje" za sobą.

Obszar 1944 ma potężną energię, która pozwala mu popisywać się najbardziej energetycznymi wybuchami. Do takiego doszło we wtorek o godzinie 19.32 naszego czasu. Wybuch został zaklasyfikowany jako X1. Cząstki poleciał prosto w naszą stronę. Dzisiaj (9.01) możliwe są zatem zorze polarne i zakłócenia łączności.

(ew/PAP-Nauka w Polsce/SpaceWather)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia