Nauka

Oksfordzcy specjaliści przywrócili wzrok sześciu chorym

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 23:55
Gdyby nie nowatorska terapia genowa, sześciu pacjentów straciłoby zupełnie wzrok. Oksfordzcy chirurdzy powstrzymali ten proces i poprawili stan oczu chorych.
Oksfordzcy specjaliści przywrócili wzrok sześciu chorym
Foto: sxc.hu

Operacja, jakiej poddano chorych, polegała na wszczepieniu do oka genów, które pobudziły do działania komórki światłoczułe.

Lekarze uważają, że metoda może kiedyś zostać wykorzystana do walki ze ślepotą. Wynik zabiegu był, jak określił to kierujący badaniami prof. Robert MacLaren,”całkowicie zachwycający”. - Nie moglibyśmy sobie wymarzyć lepszego - powiedział.

Seria testów klinicznych rozpoczęła się dwa lata temu. Pierwszym pacjentem był Jonathan Wyatt, który wówczas miał 63 lata. Chorował na choroideremię, wrodzone uszkodzenie naczyń włosowatych naczyniówki, powstające w wyniku schorzenia nabłonka barwnikowego siatkówki. Jego komórki, które odpowiadały za wykrywanie światła, umierały.

Kiedy przeprowadzono u niego operację, wciąż jeszcze mógł widzieć, chociaż słabo. Miał nadzieję na zatrzymanie procesu. Jak inni pacjenci prof. MacLarena, nie tylko doświadczył powstrzymania procesu utraty wzroku, ale także jego poprawy. - Czuję się tak, jakbym wyszedł z otchłani - mówi.

Inny pacjent, Wayne Thompson, zaczął lepiej rozpoznawać kolory. Po raz pierwszy od wielu lat zobaczył gwiazdy. Choroideremia jest stosunkowo rzadka. Prof. MacLaren wierzy jednak,że jego terapia może pomóc także innym chorym, których schorzenia wzroku mają podłoże genetyczne. Być może nawet tym, których oczy słabną z powodu wieku.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna