Adres strony to: www.650.uj.edu.pl.
Po oficjalnej konferencji prasowej 20 lutego, na której rektor UJ opowie o trwającym w tym roku jubileuszu, na stronie znajdą się bardziej szczegółowe informacje.
Program obchodów ma być bogaty. Na licznych kongresach, debatach i sympozjach gościć będą wybitni uczeni z całego świata. Nie zabraknie atrakcji kulturalnych i sportowych. Już na początku roku otwarte zostały dwie wystawy. Pierwsza – „Pasje malarskie” – udostępniona w Collegium Maius, prezentuje obrazy autorstwa emerytowanych pracowników UJ. Druga – „Wspomnień czar” – w Bibliotece Jagiellońskiej, pokazuje eksponaty z 1964 roku, związane z ostatnim okrągłym jubileuszem uczelni – 600-lecia istnienia.
Odbyły się już Otwarte Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim. Jednym z ważniejszych przyszłych wydarzeń będą majowe regaty na Wiśle przeznaczone dla studentów z całego świata.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 10 maja. Dokładna rocznica powołania uczelni przypada 12 maja. W tym dniu, w 1364 roku król Kazimierz III Wielki założył uczelnię o nazwie Studium Generale. Wzorowana była na Uniwersytecie Bolońskim. Była to druga - po uniwersytecie w Pradze - tego typu placówka w Europie Środkowej. Działały na niej trzy wydziały: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. Czwarty wydział – teologiczny – dodany został w 1400 roku, kiedy uniwersytet, po przerwanej działalności, został odnowiony przez króla Władysława II Jagiełłę i królową Jadwigę.
Od 1817 roku uczelnię określa się Uniwersytetem Jagiellońskim – ku czci dynastii Jagiellonów. Wcześniej funkcjonowały nazwy Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska lub Uniwersytet Krakowski.
Senat Rzeczpospolitej ustanowił 2014 rok Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
(ew/PAP-Nauka w Polsce)