Nauka

Niektórzy naprawdę nie lubią muzyki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 17:00
Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie pokazują, że muzyka nie musi wpływać pozytywnie na ludzi. Są osoby, które z natury nie czerpią przyjemności ze słuchania muzyki.

Zwykle muzyka łagodzi nerwy, pomaga wychodzić z depresji. Może zmniejszać także np. ciśnienie krwi. Ale, jak się okazuje, nie wszystkim.

Taką niezdolność do czerpania przyjemności z muzyki katalońscy uczeni nazwali muzyczną anhedonią. Badania nad osobami dotkniętymi tą przypadłością mogą pomóc w analizach tego, jak dokładnie dźwięki wpływają na nasze emocje (i dlaczego u nich wpływają nietypowo).

Kierujący badaniem dr Josep Marco-Pallarés i jego koledzy opracowali specjalny kwestionariusz, który miał zmierzyć satysfakcję czerpaną ze słuchania muzyki. Za pomocą ankiety naukowcy podzielili badanych na trzy grupy: osoby bardzo wrażliwe na muzykę, średnio wrażliwe oraz - nieliczne - niemal w ogóle niewrażliwe na muzykę.

Następnie badani wzięli udział w eksperymentach. Podczas pierwszego badano przyjemność doświadczaną w czasie słuchania łagodnej muzyki, w drugim badani grali na pieniądze. Satysfakcję oceniano na podstawie aktywacji ośrodka nagrody w mózgu oraz stężenia dopaminy (hormonu, który sprawia, że jest nam przyjemnie).

Jak się okazało, osoby z grupy nie odczuwającej żądnych emocji podczas słuchania muzyki, na inne nagrody i bodźce reagowały całkowicie normalnie. Nie miały też zaburzeń słuchowych ani obniżonej percepcji dźwięku. Niewrażliwość na muzykę nie wiązała się więc z żadnymi dysfunkcjami układu nerwowego.

- Świadomość, że ludzie mogą być wrażliwi na jeden rodzaj nagrody, a zupełnie obojętni wobec innej, sugeruje, że aktywacja ośrodka przyjemności może być indywidualną cechą każdego z nas - mówi dr Marco-Pallarés. Lepsze poznanie tego mechanizmu pomoże zaś w leczeniu uzależnień i różnego rodzaju zaburzeń afektywnych.

Każdy z nas może zbadać, czy jest wrażliwy na muzykę. Wystarczy wypełnić internetową ankietę dostępną pod adresem: https:\/\/www.brainvitge.org/bmrq.php.

Wyniki badań nad muzyczną anhedonią ukazały się w Current Biology.

(ew/PAP/universityherald.com)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna