Nauka

Uwaga! Można zobaczyć zorze polarne

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 00:01
Najbliższe kilka dni, czyli okolice nowiu Księżyca, który wypadł 30 marca, to dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych!
Zorza polarna zaobserwowana i sfotografowana w Snopkowie, koło Lublina
Zorza polarna zaobserwowana i sfotografowana w Snopkowie, koło LublinaFoto: Irydius/youtube.com

Tak, to nie pomyłka. Warto polować na zorze w Polsce.

Najbliższe 10 dni, czyli okolice nowiu Księżyca, który wypada 30 marca, to dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Jak wyjaśnił naukowiec, zorze są najlepiej widoczne w okolicach podbiegunowych, bo biegun magnetyczny znajduje się blisko bieguna geograficznego. Naładowane cząstki wyrzucone ze Słońca spływają po liniach sił pola i właśnie w okolicach biegunów magnetycznych zderzają się z górnymi warstwami atmosfery powodując powstanie pięknych i kolorowych zórz.
„Gdy wyrzut materii ze Słońca jest intensywny, zorze polarne można obserwować także w Polsce. Wbrew pozorom wcale nie jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko. Ostatnio wyraźne zorze w naszym kraju można było obserwować pod koniec lutego tego roku" – przypomniał dr Olech.
Zauważył przy tym, że od kilku miesięcy Słońce jest stosunkowo aktywne, a jego tarcza jest usiana obszarami aktywnymi i plamami. „Często popisuje się też wybuchami klasy M, a od czasu do czasu najbardziej energetycznymi klasy X. Wydaje się więc, że obecne miesiące to właściwe maksimum aktywności 11-letniego cyklu naszej dziennej gwiazdy" - powiedział.
Jak dodał, taka aktywność Słońca, połączona z wciąż długimi nocami oraz polepszającą się wiosenną pogodą, stwarza dobre warunki do obserwacji zórz polarnych.
Dr Olech zwrócił uwagę, że chcąc zobaczyć zorze w Polsce musimy mieć naprawdę ciemne niebo, szczególnie w północnej części horyzontu. Trzeba więc wyjechać z miasta, wybrać miejsce, w którym nie ma dużej ilości świateł miejskich i obserwować w okolicach nowiu Księżyca. "Jasny Księżyc może tak rozświetlić niebo, że słabsze zorze polarne nie będą widoczne. Najbliższy nów Księżyca wystąpi 30 marca, więc najbliższe dziesięć dni to bardzo dobry czas na wypatrywanie zórz" - zaznaczył.
Zapowiedział, że następna dobra okazja pojawi się za miesiąc, bo kolejny nów Księżyca wystąpi 29 kwietnia. "Niestety wraz z upływem czasu noce w Polsce robią się coraz krótsze i druga połowa maja oraz czerwiec nie są dobrym czasem do obserwacji astronomicznych. Słońce chowa się nisko pod horyzontem i nawet w okolicach północy potrafi rozświetlać niebo uniemożliwiając obserwacje słabych obiektów" - wyjaśnił astronom.
Jego zdaniem na obserwacje zórz nie warto wychodzić każdej nocy. "Szanse na ich dojrzenie mamy dopiero wtedy, gdy na Słońcu pojawi się jakiś wybuch połączony z wyrzutem materii. Tak się składa, że informacja o wybuchu dochodzi do nas w ciągu 8 minut, bo tyle czasu leci światło ze Słońca do Ziemi. Naładowane cząstki poruszają się wolniej i docierają około doby po wybuchu. Warto więc śledzić doniesienia o silnych wybuchach na Słońcu i wychodzić na obserwacje od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin po takim wydarzeniu" - radzi naukowiec.

Jak wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, zorze są najlepiej widoczne w okolicach podbiegunowych, bo biegun magnetyczny znajduje się blisko bieguna geograficznego. Naładowane cząstki wyrzucone ze Słońca spływają po liniach sił pola i właśnie w okolicach biegunów magnetycznych zderzają się z górnymi warstwami atmosfery, powodując powstanie pięknych i kolorowych zórz.

Ale czasami zorze widać także na naszych szerokościach geograficznych. - Gdy wyrzut materii ze Słońca jest intensywny, zorze polarne można obserwować także w Polsce. Wbrew pozorom wcale nie jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko - mówi astronom. - .Ostatnio wyraźne zorze w naszym kraju można było obserwować pod koniec lutego tego roku.

Od kilku miesięcy Słońce jest stosunkowo aktywne, a jego tarcza jest usiana obszarami aktywnymi i plamami. - Często popisuje się też wybuchami klasy M, a od czasu do czasu najbardziej energetycznymi klasy X. Wydaje się więc, że obecne miesiące to właściwe maksimum aktywności 11-letniego cyklu naszej dziennej gwiazdy - mówi dr Olech.

Obserwacji zórz sprzyja pogoda. Chcąc zobaczyć zorze w Polsce musimy mieć naprawdę ciemne niebo, szczególnie w północnej części horyzontu. Najlepiej wyjechać z miasta i wybrać miejsce, w którym nie ma dużej ilości świateł miejskich i obserwować w okolicach nowiu Księżyca. Najbliższy nów Księżyca wystąpił 30 marca, więc najbliższe dziesięć dni to bardzo dobry czas na wypatrywanie zórz.

Następna dobra okazja pojawi się za miesiąc, bo kolejny nów Księżyca wystąpi 29 kwietnia. Wtedy jednak mogą przeszkodzic krótkie noce. Maj i czerwiec nie są dobrym czasem do obserwacji astronomicznych. - Słońce chowa się nisko pod horyzontem i nawet w okolicach północy potrafi rozświetlać niebo uniemożliwiając obserwacje słabych obiektów - wyjaśnia astronom.

Aktywność zórz zależy też od tego, czy Słońce wystrzeli w naszą stronę nałądowane cząstki. - Warto więc śledzić doniesienia o silnych wybuchach na Słońcu i wychodzić na obserwacje od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin po takim wydarzeniu - radzi naukowiec.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Największa żółta gwiazda jest 1300 razy większa od Słońca

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 16:00
Żółta, czyli taka jak nasze Słońce. Wygląda jak orzech ziemny, bo ma towarzysza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hawking nareszcie wygrał jakiś zakład? Odkryto fale po Wielkim Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 16:10
Naukowcy mają nowe dowody na to, że świat powstał w Wielkim Wybuchu niecałe 14 miliardów lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Układ Słoneczny ma nową planetę karłowatą!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Astronomowie spostrzegli obiekt o średnicy około 450 km. Znajduje sie 80 razy dalej od Słońca niż Ziemia. A nieregularności jego orbity mówią nam nieco o hipotetycznej Planecie X.
rozwiń zwiń